Designerskie wariacje na temat lamp!

person Posted By: dekoracje do domu decoart24.pl list In: Oświetlenie On: favorite Hit: 27
Designerskie wariacje na temat lamp!

Wyobraźnia współczesnych artystów i projektantów nie zna granic. Zauważyć to możemy w bardzo wielu dziedzinach życia, nie tylko w naszych wnętrzach. Współczesne ubrania są dużo bardziej wymyślne niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu.  

dekoracje do domu decoart24.pl
Autor: Decoart24.pl
Nowoczesne LampyWyobraźnia współczesnych artystów i projektantów nie zna granic.


Zauważyć to możemy w bardzo wielu dziedzinach życia, nie tylko w naszych wnętrzach. Współczesne ubrania są dużo bardziej wymyślne niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Może się wydawać, że nowocześni twórcy szukają sposobów przede wszystkim na wyrażenie swojego indywidualnego usposobienia, własnych emocji- stad często bardzo ekspresyjne dzieła. Na ich wyobraźni i niebanalnej pomysłowości korzystają konsumenci, czyli osoby pragnące mieć w swoim otoczeniu nie tylko proste przedmioty użytkowe, ale też małe dzieła sztuki. Trzeba także przyznać, że w obecnym wzornictwie panuje bardzo duża swoboda. Nie trzymamy się już sztywnych ram. To już nie ten czas, kiedy z góry był narzucony styl właściwy dla aktualnej epoki. Obecnie bliżej wzornictwu do eklektyzmu, czyli pomieszania przeróżnych, często dość skrajnych stylów.
W projektach nowoczesnych mebli można znaleźć często niezwykle oryginalne dzieła, o których dawnym artystom z pewnością się nawet nie śniło i nad którymi pewnie pokręciliby głowami. Bo czy w XVII wieku mógł sobie ktokolwiek wyobrazić kanapę w kształcie ust? Dość wątpliwe- trzeba powiedzieć. Pomysłowość twórców na szczęście nie ograniczyła się jedynie do mebli. Również osoby poszukujące designerskich i wyjątkowych dekoracji czy jakichkolwiek innych produktów znajdą ciekawe okazy.

Projekty Lamp XXI wieku

Warto zwrócić szczególną uwagę na współczesne projekty lamp i ogólnie oświetlenia. Należy także przyznać tak przy okazji, że obecnie rodzaj oświetlenie przykuwa dużo większą uwagę niż jeszcze kilka lat temu. Cofnijmy się w przeszłość. Kilkadziesiąt lat temu w domach miałyby być żyrandole po to, aby oczywiście dawać światło i czasem lampy stojące w bardziej kameralnych miejscach. Nie odgrywały większej roli oprócz tej użytkowej. Nie utożsamiano czegoś tak prostego, jak lampa z funkcją dekoracyjną. Obecnie sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Teraz w podstawowym wyposażeniu pokoju dziennego znajdziemy nie tylko kanapę, ale także solidną lampę podłogową.

Nowoczesne lampy do salonu cechują się bardzo dużą różnorodnością wzorów. Przede wszystkim coś dla siebie odnajdą osoby o bardzo różnych upodobaniach. Z powodzeniem dobierzemy lampę do klasycznego salonu urządzonego w tradycyjnym stylu. Dzięki bardzo dużej dostępności materiałów z różnych stron świata możemy znaleźć lampy z egzotycznych gatunków drewna. Nie jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na rodzime drewno. Dużą popularnością cieszy się szczególnie venge czy też mango. Taka lampa podłogowa cechuje się wyjątkową kolorystyką oraz ogromną trwałością. Warto wiedzieć, że egzotyczne drewno jest zwykle o wiele twardsze od naszych europejskich gatunków. Drewniane lampy to niewątpliwie rozwiązanie dla tradycjonalistów. Nie wszyscy bowiem decydują się na niesztampowy, na pewno odważny, współczesny design. Projektanci jednak bardzo umiejętnie łączą klasyczne motywy, czyli szlachetne drewno z nieco unowocześnioną formą. Powstają często projekty bardzo gustowne, nowoczesne, ale jednocześnie takie, które spodobają się osobom ceniącym klasyczny styl.

Oryginalna, Nowoczesna Lampa

Bardzo dużą różnorodność można spotkać w przypadku lamp wykonanych z wszelkich tworzyw i innych nowoczesnych materiałów. Takie materiały jak polipropylen pozwalają na stworzenie niezwykle oryginalnych form i niebanalnych kształtów. Obecnie można spotkać lampy podłogowe w praktycznie w każdym kształcie - nawet najdziwniejszym i najmniej prawdopodobnym. Do takich na pewno należy zaliczyć co najmniej niezwykłą serię stworzoną przez duńską firmę Mooi wraz ze szwedzkim zespołem Front. Na skutek ich współpracy powstała między innymi Horse Lamp. Jak sama nazwa wskazuje, jest to lampa w kształcie… konia. I to w naturalnych wymiarach. Niewątpliwie jest to jeden z najśmielszych projektów i potrzeba niemało odwagi, aby taki projekt umieścić w swoim wnętrzu. Bardziej stonowany wydaje się projekt Zaha Hadida: Genesy. Jest to niezwykle oryginalna lampa podłogowa o ciekawym i gustownym kształcie, który może nie jest tak szokujący, jak Horse Lamp, ale na pewno spodoba się miłośnikom śmiałych rozwiązań. Nowoczesne materiały i tworzywa dają pole do popisu projektantom, stąd tak duża różnorodność form. Z drugiej jednak strony mamy zupełnie przeciwny biegun, na którym znajdują się miłośnicy minimalizmu. Nie ma co ukrywać, nowoczesność obecnie kojarzy się z minimalizmem. Widzimy go nie tylko we wnętrzach, ale także w innych sferach życia. Proste formy są obecnie tak samo cenione, jak te bardziej oryginalne. Jednym z przedstawicieli minimalistycznego podejścia do oświetlenia jest na pewno projekt niezwykle uznanego projektanta Karima Rashida. Jego lampa podłogowa Doride to niezwykle piękny i prosty projekt zachwycający delikatnością i oryginalną formą. W zasadzie wszystko w tej lampie jest proste- nie licząc subtelnej, wygiętej linii. Możemy spotkać także bardziej „przystępne” minimalistyczne produkty. W takich lampach znajdziemy prosty abażur bez ozdób, bez zbędnych dodatków. Pięknym przykładem takiego „klasycznego minimalizmu” może być lampa Arba projektu Matteo Thun.

Lampy Stołowe

Nie tylko lampy do salonu są obiektem zainteresowania projektantów. Można spotkać równie niezwykłe projekty lamp stołowych. Do takich na pewno należy zaliczyć kolejny projekt Karima Rashida. Jego lampa stołowa Blob to bez wątpienia produkt niebanalny i wyjątkowy, który szczególnie spodoba się osobom ceniącym współczesne wzornictwo. Zachwyca ona nietypowym kształtem. Patrząc na nią trudno nie odnieść wrażenia, że projektant był w bardzo dobrym humorze, tworząc to dzieło. Z pewnością wniesie ona do każdego wnętrza nieco ciekawego charakteru. Z kolei zupełnie innym projektem jest lampa do sypialni Bourgie. Jest ona dość zaskakującym połączeniem klasycznej linii z niezwykle nowoczesną formą.

Jak widać, obecnie nowoczesne lampy nieco odbiegają od dawnych klasycznych wzorców. Niekiedy szokują, innym razem wywołują uśmiech na twarzy, a czasem po prostu zachwycają. W każdym wypadku jednak trzeba z czystym sumieniem przyznać, że lampy XXI wieku są nie tylko przedmiotami, ale także małymi dziełami sztuki.


Lampy do salonu, sypialni, przedpokoju

 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-ZŁOTA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W5

  999,00 zł


Lampa stołowa

Czerwona lampa stołowa

Lampy do salonu

Lampy stołowe duże

Lampy stołowe w paski pionowe

Lampy do salonu

Lampy do salonu

Lampy stołowe do salonu

Lampa sufitowa w jadalni

Lampy do salonu

lampa podłogowa

lampa podłogowa

Lampy do salonu, sypialni, przedpokoju

 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-ZŁOTA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W5

  999,00 zł


lampa podłogowa

lampy do domu

lampa sufitowa

elegancki salon z lampami

nowoczesne lampy

lampy do domu

dekoracje do domu

dekoracje do domu lampy

luksusowe lampy

luksusowe lampy

luksusowe lampy


Lampy do salonu, sypialni, przedpokoju

 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-ZŁOTA SENA W9

  1 599,00 zł
 • NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNO-CHROMOWANA SENA W5

  999,00 zł

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień