JAK URZĄDZIĆ SALON - 10 WSPANIAŁYCH INSPIRACJI
Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym domu. Warto go zaaranżować tak, aby miał swój niepowtarzalny klimat i zachęcał do wspólnego spędzania czasu…
Jaka jest różnica między urządzeniem a umeblowaniem pokoju? Ten drugi wariant polega na dobraniu praktycznych mebli i zestawieniu ich w logiczną całość. Krótko mówiąc, racjonalnie, ale bez polotu. Aranżacja z prawdziwego zdarzenia pozwala natomiast na stworzenie atmosfery, która sprawi, że salon będzie światem samym w sobie, niezależnie od tego, co znajduje się za oknem. Idealnie, jeśli wybrany styl będzie też odzwierciedlał temperament i upodobania domowników, bo w takich wnętrzach ludzie są szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani…
Oto 10 unikatowych inspiracji na wystrój salonu…
Fototapeta - Mapa Anglii - Kolorowa
Fototapeta - Mapa - Nowy Jork - W kolorach
Fototapeta - Rzym - Mapa czarno-biała
Fototapeta na ścianę - Warszawa - Mapa
Fototapeta - Mapa - Warszawa
Fototapeta - Anglia - Mapa w kolorach
1.Artystycznie
Fot. DecoArt24
Propozycja dla ludzi szczególnie wrażliwych na piękno, którzy lubią otaczać się niebanalnymi przedmiotami i nawet w zwykłej codzienności potrzebują nieco liryki. W salonie z artystyczną duszą jest miejsce nie tylko na dzieła awangardowej sztuki w postaci obrazów na płótnie czy rzeźb, ale także dla instrumentów muzycznych, niesamowitych pod względem wzornictwa dywanów i zasłon, a nawet nietypowych struktur na ścianach. Meble powinny ewidentnie przeczyć konwencji nudnych prostokątów - kształty są więc nieregularne i zaskakujące, zaś wykonanie kunsztowne i eleganckie. W takim salonie mile widziane są niezwykłe wazony i świeczniki oraz spektakularne lampy o dekoracyjnych nogach i ręcznie kutych abażurach.
2. W drewnie
Fot. DecoArt24
Klasyczna aranżacja wykorzystująca swojski, przytulny urok drewna w przyjemnej współczesnej odsłonie. Formy i kształty powinny być proste i tradycyjne, aby jak najlepiej wydobyć ciepło lakierowanej sosny, buku czy brzozy. Z jasnymi odcieniami drzewa idealnie współgrają białe obicia i dywany oraz czekoladowe dodatki. Jeśli chodzi o dobór dekoracji, idealnie sprawdzą się metalowe ozdoby nawiązujące tematyką do nauki czy techniki. Wspaniałym uzupełnieniem całości będą też mapy w formie obrazów lub fototapet na ścianę.
3. W stylu kawiarnianym
Fot. DecoArt24.pl
Gratka dla miłośników długich wieczorów przy lampce wina i talii kart. Aranżacja inspirowana wystrojem pubów i kawiarni – ciemniejszym, ale przyjaznym i gwarnym zarazem. Czerwone ściany stwarzają perfekcyjny klimat towarzyskości i kameralności, a ogrom zaramowanych fotografii czy obrazków na ścianach przyjemnie zagęszcza atmosferę. W takim salonie idealnie odnajdą się ciemne, klasyczne meble oraz fotele i kanapy obite skórą. Warto przy tym zachować całościową kolorystykę w tonacji ciepłej, ale głębokiej – burgund, brąz i złota zieleń sprawdzą się idealnie. W ramach wystroju warto pomyśleć o dekoracyjnych butelkach po trunkach, klimatycznych świecznikach oraz tradycyjnych lampach z tłumiącymi światło tekstylnymi kloszami.
4. Lekko i nowocześnie
Fot. DecoArt24.pl
Na fali fascynacji modernistycznym minimalizmem do mieszkalnych wnętrz wdarł się pomysł na odciążenie wnętrz z mebli, dekoracji, detalów i deseniów. To nie jest oczywiście propozycja dla każdego – w oszczędnych wnętrzach trudno o przytulność i praktyczną swobodę posiadania ulubionych przedmiotów pod ręką. Efekt jest jednak imponujący – w salonie główną rolę zaczyna odgrywać obszerna, prosta w designie, ale luksusowo komfortowa sofa, której towarzyszą geometrycznie doskonałe lampy, stoliki czy żaluzje. Wszystko wydaje się odmierzone od linijki i uprzątnięte do ostatniego pyłku kurzu.
Storczyk sztuczny - W doniczce - 28x50cm
Storczyk sztuczny w doniczce - 21x58cm
Susz - Kompozycja z suszu - 90cm
Susz - Kompozycja z suszu - 30x25cm
Susz - Bukiet z suszu - 55cm
Susz - Bukiet z suszu - 90cm
Susz - Bukiet - 75cm
5. Na złoto
Fot. DecoArt24.pl
Idealna propozycja zwłaszcza dla małych salonów, którym brakuje odpowiedniej dystynkcji wynikającej z otwartej przestrzeni. Złota kolorystyka w dużym natężeniu pozwala uzyskać efekt maksymalnego rozświetlenia, przytulności i eleganckiego optymizmu. W tym wariancie warto pokrywać płaszczyzny od ściany do ściany za pomocą beżowej wykładziny, zdobnej złocistej tapety i dopasowanych kolorystycznie ciężkich kotar aż po samą podłogę. Także meble powinny być w odcieniu ciepłego, jasnego brązu zaś eleganckie lampy o złoconych, ozdobnych nogach niech dają piękną złotą poświatę. Do takich wnętrz idealnie pasują dekoracje z metaloplastyki w kolorze złotej czy miedzianej patyny.
6. Ultra minimalistycznie
Fot. DecoArt24.pl
Kto może sobie pozwolić na „zmarnowanie” nieco miejsca, powinien uczynić wolną przestrzeń główną dominantą salonu. W obszernym pokoju nieliczne, stylowe meble stwarzają wrażenie luksusu i pozwalają poczuć się panem swego domu. Do jednolitych, subtelnie barwnych ścian i rozległej drewnianej lub kamiennej podłogi dobieramy jedynie bardzo ograniczone rozmiarowo, ale ekskluzywne w formie dodatki – mały dywanik pod stopy, proste zwierciadła w dekoracyjnych ramach czy awangardowe dekoracje ścienne, które skupiają na sobie całą uwagę.
7. Tradycyjnie
Fot. DecoArt24.pl
Do bardziej klasycznych domów, gdzie nie wdarła się jeszcze modernistyczna surowość, poleca się aranżacje przypominające styl bogatego mieszczaństwa z poprzedniego stulecia. Obowiązkowy jest oczywiście kominek z eleganckim zestawem akcesoriów i wzorzyste tapety pokrywające wszystkie cztery ściany. Fotele i kanapy powinny być tapicerowane, z dekoracyjnymi nogami i oparciami, zaś stół i obowiązkowe regały na książki mogą nawiązywać nawet do stylu ludwikowskiego. W takim salonie mile widziane są gustowne dekoracje – kolekcje obrazków na ścianę, antyczne zegary, porcelanowe figurki, zdobne wiszące abażury i wielkie wazony o luksusowych kształtach.
8. Na bogato
Fot. DecoArt24.pl
Krokiem dalej od mieszczańskiej tradycji są wnętrza urządzone z arystokratycznym przepychem przywołującym na myśl posiadłość za miastem. Taki szlachecki salon powinien roztaczać się wokół kominka i emanować luksusowym komfortem i przytulnym przybytkiem. Do marmuru i kamienia dobieramy więc najlepsze drzewo oraz bogato tkane dywany, ciężkie stylowe tkaniny na kanapy i zasłony oraz mosiężne lampy i zwierzęce skóry na ścianach i podłogach. Nie jest to propozycja tania, ale dzięki jakości materiałów i ponadczasowości stylu, może przetrwać nawet kilka generacji.
9. Etnicznie
Fot. DecoArt24.pl
Kto zaś ma duszę podróżnika i poszukiwacza przygód zmysłowych, może niewielkim kosztem urządzić salon w etnicznym stylu. Tutaj nie liczy się jakość i cena, ale autentyczność – meble mogą pochodzić z wyprzedaży, dywany z jarmarków, zaś większość dekoracji być po prostu pamiątkami z bliższych i dalszych wojaży. Taki wystrój niesie w sobie dużą dozę spirytualizmu, dlatego nie powinno w nim zabraknąć egzotycznych symboli kulturowych, soczystej zieleni oraz świec.
10. Na biało
Fot. DecoArt24.pl
Ciekawym i modnym wariantem nowoczesnych aranżacji jest postawienie na wszechobecną biel. Taki czysty, jasny, śnieżny salon z minimalistycznym wystrojem nawiązuje wyraźnie do stylistyki skandynawskiej, ale może przybierać jeszcze bardziej ascetyczne formy – bez typowych obrazów na ścianach i wyraźnych drewnianych akcentów. W takim lodowym salonie króluje biała sofa wtapiająca się idealnie w biel ścian i sufitów. Podłoga może być ciemniejsza, ale wtedy warto ją przełamać białym dywanem. Dekoracje powinny być zupełnie znikome – kilka roślin pokojowych w prostych, eleganckich donicach, pojedynczy wazon i ramki ze zdjęciami najbliższych na pewno wystarczą.
Smiley Characters - plakat
Psy, Pieski z babeczkami - plakat
Emotikon - Kolekcja - plakat
Emoji Emotikony - plakat