Duży, przestronny dom to marzenie nie Jednej osoby!
Duży, przestronny dom to marzenie niejednej osoby. Ale jak urządzić tak wielkie przestrzenie..? Jak dopasować style i jakie dobrać dodatki do domu?
Duży dom
Niejedna osoba zapewne marzy o posiadaniu dużego, przestronnego domu z wieloma pokojami i łazienkami. Podobnie wygląda sytuacja z początkującymi studentami architektury wnętrz, którzy zawsze wybierają projekty duże i teoretycznie łatwiejsze. Potem się jednak okazuje, że duża przestrzeń wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Urządzenie bowiem kilkusetmetrowego domu może być nie lada problemem.
Niewątpliwe jednak duża powierzchnia ma swoje plusy. Można sobie pozwolić na większą swobodę. Można także posiadać takie pomieszczenia, o których mieszkańcy bloków mogą czasem tylko pomarzyć, jak osobna jadalnia czy przestronna garderoba, która jest marzeniem chyba każdej kobiety. Warto jednak urządzając tak duży dom wziąć pod uwagę kilka czynników, które znacznie ułatwią dalsze planowanie.
Otwarta przestrzeń
Często można spotkać teraz otwarte przestrzenie. Ucieka się od małych pomieszczeń, takich jak zamknięta kuchnia czy pokój dzienny. Na dużej powierzchni bowiem można tak zaplanować położenie najważniejszych punktów, że w żadnym wypadku nie kolidują ze sobą. Otwarta na salon kuchnia nie musi zatem oznaczać „gotowania w pokoju” tak, jak to czasem w blokach wygląda. Wyburzenie wszelkich dzielących powierzchnię ścian pozwala na osiągniecie przestronnego wnętrza.
Kolor i Dodatki
Niektóre osoby mają problem z wystrojem takich otwartych powierzchni. Czasem trudno jest im pogodzić aranżację kuchni z aranżacją salonu. Raczej nieciekawie by przecież wyglądał nowoczesny, minimalistyczny salon, a w tle rustykalna kuchnia kojarząca się z wiejską chatą. Tu trzeba znaleźć jak najlepsze pośrednie rozwiązanie. Warto skupić się na doborze kolorystyki. Wybierzmy zatem podobne odcienie na całej otwartej powierzchni, najlepiej jasne i dość uniwersalne. Osoby, dla których biel może wydać się zbyt sterylna mogą zdecydować się na szarości, błękity czy klasyczne beże. Kiedy już otrzymamy jednolitą całość, postawmy na detale.
Do kuchni wybierzmy drewniane dodatki, które zdecydowanie ocieplą wnętrze. W pokoju dziennym możemy postawić nawet na czerń, o ile będzie ona dodatkiem, a nie kolorem dominującym. Dobierajmy dekoracje z namysłem i uważnie, a otrzymamy niezwykle piękny i spójny efekt. Potraktujmy tę jasną kolorystykę naszej dużej, otwartej przestrzeni jak puste płótno, na którym starannie malujemy obraz.
Styl Aranżacji
Spójna powinna być jednak nie tylko kolorystyka. Warto także zwrócić uwagę na stylistykę mebli. Unikajmy łączenia stylów skrajnych, takich jak prowansalskiego z minimalistycznym, czy barokowego z nowoczesnym. Wszystkie te meble osobno mogą być bardzo piękne, ale razem stworzą niezbyt ciekawą całość.
W domach piętrowych można zauważyć, że wiele osób przykłada naprawdę mało uwagi do aranżacji przedpokoju. Traktuje się ją często jako element, który po prostu musi spełniać swoje funkcje. A przecież nie musi tak być. Odpowiednio zaaranżowany przedpokój może być niezwykłą dekoracją nadającą styl całemu otoczeniu. Warto zatem postawić na piękną poręcz. Niezależnie czy będzie ona wykonana metodą metaloplastyki, czy też będzie ogromną taflą szkła może stanowić niebanalną ozdobę każdego wnętrza.
Umiar
Tak jak wszędzie właściwie, tak i w przypadku dużego domu należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Na dużych powierzchniach bardzo łatwo przesadzić. Warto jednak każdy zakup dobrze przemyśleć i zaplanować, aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu. Wyjątkowe dekoracje w niedużych ilościach, wazony, obrazy na ścianę świeczniki i przede wszystkim nowoczesne lampy wystarczą, aby pięknie udekorować wnętrze. Szkoda byłoby stracić przestronność i swobodę na rzecz niepotrzebnych regałów, figurek, czy też innych „zbieraczy kurzu”.