JAK URZĄDZIĆ MAŁY SALON?
Każdy chciałby mieć przestrzenny salon, w którym byłoby miejsce na wszystko i to bez zbędnego tłoku. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma…
W rzeczywistości mały salon też może być piękny, stylowy i elegancki, wcale nie stwarzając wrażenia nieprzyjemnej „klitki”. Naturalnie, planowanie ograniczonej powierzchniowo aranżacji zawsze jest trudniejsze i wymaga większej staranności w dobrze mebli, dodatków, kolorów czy nawet rodzaju oświetlenia.
Oto krótki przewodnik po sztuce urządzania małych salonów – jak się okazuje, efekty mogą być zaskakująco atrakcyjne…
Okna mają znacznie!
Co do zasady, mniejszy pokój, to oczywiście mniej światła, a mniej światła to dodatkowe optyczne pomniejszenie powierzchni. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc zamontowanie w niewielkim salonie dużych okien – od sufitu aż po samą podłogę. Tym sposobem, nie tylko uzyskujemy jaśniejsze wnętrza, ale także optycznie wydłużamy ścianę. Nie ma bowiem nic gorszego niż ściana przecięta poprzecznie w pół oknem i jeszcze dalej ograniczona firanką zasłaniająca pół szyby. Jeśli jednak nie mamy możliwości zwiększenia rozmiarów okien, zdecydowanie warto jest pomyśleć o zasłonach wiszących od samego sufitu aż po kraniec podłogi. Nawet jeśli tkanina będzie cały dzień rozsunięta na boki, tak długi pas materiału wspaniale podwyższy salon, dodają mu wrażenia przestrzenności.
Paris Montmartre - Obraz na płótnie
Paris - Eiffel Tower - Obraz na płótnie
Rzym, Koloseum - Obraz na płótnie
Fot. hgtv.com
Fot. ofdesign.net
Żywe kolory i wzory
Kolejnym wspaniałym trikiem na niewielki salon jest rozproszenie wzroku żywymi akcentami kolorystycznymi oraz ciekawymi deseniami. Mózg, rejestrując nasycenie barw i mnogość wzorów, będzie traktował pomieszczenie jako większe i pojemniejsze. Pomyślmy więc na pewno o odważnym dywanie czy narzucie na sofę, nawet, jeśli ma być tylko niedbale przerzucona przez oparcie. Kolorytu dodadzą także pojedyncze meble w wyraźnych odcieniach, najlepiej kontrastujące z otoczeniem. Do tej gry można włączyć również ściany, a zwłaszcza obrazy na nich – im więcej żywych wibracji i angażujących wzrok deseni, tym lepiej. Na sofie warto położyć poduszki dekoracyjne wedle zasady „każda inna”, zaś ramki na fotografie czy drobne dekoracje stojące również mogą wyraźnie wybijać się z całości. Naturalnie, warto całość trzymać w ryzach, ograniczając się do maksymalnie 4-5 kolorów.
Fot. stepintothedark.com
Fot. ur-style.net
Fot. wolfleys.com
Rozświetlająca biel
Na drugim biegunie idei rozświetlania małego salonu nasyconymi barwami i wzornictwem jest nieskazitelna, pełna czystości i chłodu biel, która sprawia, że ściany i sufit przestają ograniczać, stając się raczej tłem. Nie ma lepszej barwy niż biała, aby optycznie dodać pomieszczeniu przestrzeni i światła – idealny efekt osiągniemy jednak tylko, jeśli pójdziemy naprawdę na całość i urządzimy salon w 100% monochromatycznie. Ewentualnym dodatkiem kolorystycznym mogą być oczywiście książki na półkach czy kwiaty w wazonie, ale podłoga, ściany, sufit i meble powinny zlewać się w jedną, śnieżną całość. Nie jest to naturalnie rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, ale końcowy efekt wynagradza częstsze pranie i sprzątanie.
Fot. houzz.com
Fot. houseandgarden.co.uk
Stojak na parasole - Parasolnik - 5 Kolorów
Parasolnik Pełny - 5 Kolorów - Stojak
Sprytne meble
Mało miejsca w salonie oznacza konieczność manipulacji meblami – nie warto zajmować całego pokoju kompletem sofy, dwóch foteli i stolika kawowego. Jeśli więc kanapa to mniejsza albo rogowa – w ten sposób wykorzystamy kąt i stworzymy więcej miejsc do siedzenia. Jeśli fotele, to lekkie i wąskie, na wysokich nogach – to ostatnie jest bardzo ważne, bowiem wszystkie meble, które mają cienkie nogi i wyraźnie widoczną przestrzeń pod sobą, wydają się od razu mniej zawadzające i bardziej ustawne. Sam stolik kawowy warto zamienić na dwa mniejsze stołeczki albo pufy, które w razie potrzeby mogą być dosunięte do kanapy lub wykorzystane w innym miejscu pokoju. Dobrym pomysłem są też dodatkowe półeczki pod blatem, które stwarzają miejsce na książki, gazety czy rzeczy osobiste.
Zamiast klasycznej meblościanki do małego salonu lepiej pasować będą regały na wymiar – idealnie wpasowane we wnęki ścian czy miejsce między oknem a rogiem. Zmyślny stolarz wykona bardzo efektowny regał aż po sam sufit, który nie zajmie wiele miejsca na podłodze, a pomieści wszystko co potrzebne w salonie. Dobrym pomysłem są też zwykłe półki na ścianach, które da się zamontować praktycznie wszędzie, a przy odrobinie fantazji w doborze dekoracji domowych, mogą one wyglądać bardzo reprezentacyjnie.
Fot. houzz.com
Fot. hgtv.com
Fot. cyclest.com
Punktowe oświetlenie
Wreszcie, mały salon wymaga także bardzo przemyślanego zaplanowania oświetlenia. Generalnie, każdy ciemny róg optycznie pomniejsza przestrzeń, dlatego ważne jest, aby wszystkie kąty pozostały dość równomiernie rozświetlone. Zdobne kinkiety na ścianach, kilka stojących lamp stołowych czy podłogowych, a nade wszystko punktowe oświetlenie zamontowane w suficie (ledowe lub halogenowe) to wspaniałe sposoby jak rozjaśnić salon i nadać mu ciepłej, przytulnej przestronności. Przy dobrze zaplanowanym systemie świateł nie potrzeba nawet instalować głównej lampy na środku sufitu, która zwłaszcza w przypadku większych żyrandoli może niepotrzebnie zajmować wizualną przestrzeń.
Fot. freundevonfreunden.com
Fot. 2ogra.com
Antyrama z plexi 30,5x91,5 cm
Antyrama z plexi 13x18 cm
Antyrama z plexi 40x60 cm
Srebrna rama drewniana A3 29,7x42 cm
Rama aluminiowa 20x25 cm
Rama aluminiowa 30,5x91,5 cm
Rama aluminiowa 40x40 cm
Rama aluminiowa 50x60 cm
Wieszak na plakat biały 62 cm
Antyrama z plexi 50x60 cm
Rama aluminiowa 21x29,7 cm
Rama drewniana A4 21x29,7 cm