Wczytuję dane...

JAK URZĄDZIĆ MAŁY SALON?

średnia: 5.0  ocen: 4

Każdy chciałby mieć przestrzenny salon, w którym byłoby miejsce na wszystko i to bez zbędnego tłoku. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma…

W rzeczywistości mały salon też może być piękny, stylowy i elegancki, wcale nie stwarzając wrażenia nieprzyjemnej „klitki”. Naturalnie, planowanie ograniczonej powierzchniowo aranżacji zawsze jest trudniejsze i wymaga większej staranności w dobrze mebli, dodatków, kolorów czy nawet rodzaju oświetlenia.
 

Oto krótki przewodnik po sztuce urządzania małych salonów – jak się okazuje, efekty mogą być zaskakująco atrakcyjne…

 

Okna mają znacznie!
 

Co do zasady, mniejszy pokój, to oczywiście mniej światła, a mniej światła to dodatkowe optyczne pomniejszenie powierzchni. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc zamontowanie w niewielkim salonie dużych okien – od sufitu aż po samą podłogę. Tym sposobem, nie tylko uzyskujemy jaśniejsze wnętrza, ale także optycznie wydłużamy ścianę. Nie ma bowiem nic gorszego niż ściana przecięta poprzecznie w pół oknem i jeszcze dalej ograniczona firanką zasłaniająca pół szyby. Jeśli jednak nie mamy możliwości zwiększenia rozmiarów okien, zdecydowanie warto jest pomyśleć o zasłonach wiszących od samego sufitu aż po kraniec podłogi. Nawet jeśli tkanina będzie cały dzień rozsunięta na boki, tak długi pas materiału wspaniale podwyższy salon, dodają mu wrażenia przestrzenności.

Obrazy Architektura
Produkt dostępny!

Obraz na ścianę - Montmartre 4687, Paryż - 120x90 cm

Obraz na płótnie pod tytułem Montmartre 4687, Paryż. Głębokie, nasycone barwy, obraz ma intensywne, żywe kolory, jest przy tym bardzo ostry, każdy przechodząc obok zwróci na niego uwagę. Barwy są trwałe, cieszą oko długie lata. Płótno najlepszej jakoś
183,00 PLN
Produkt dostępny!

Obraz na ścianę - Grecja, balkon na Krecie - 120x90 cm

Obraz na ścianę - Grecja, balkon na Krecie - 120x90 cm. Głębokie, nasycone barwy, obraz ma intensywne, żywe kolory. Barwy są trwałe, cieszą oko długie lata. Płótno najlepszej jakości. Blejtrama wykonana jest z naturalnego drewna sosnowego. Polski produc
183,00 PLN

Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. hgtv.com


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. ofdesign.net
 

Żywe kolory i wzory
 

Kolejnym wspaniałym trikiem na niewielki salon jest rozproszenie wzroku żywymi akcentami kolorystycznymi oraz ciekawymi deseniami. Mózg, rejestrując nasycenie barw i mnogość wzorów, będzie traktował pomieszczenie jako większe i pojemniejsze. Pomyślmy więc na pewno o odważnym dywanie czy narzucie na sofę, nawet, jeśli ma być tylko niedbale przerzucona przez oparcie. Kolorytu dodadzą także pojedyncze meble w wyraźnych odcieniach, najlepiej kontrastujące z otoczeniem. Do tej gry można włączyć również ściany, a zwłaszcza obrazy na nich – im więcej żywych wibracji i angażujących wzrok deseni, tym lepiej. Na sofie warto położyć poduszki dekoracyjne wedle zasady „każda inna”, zaś ramki na fotografie czy drobne dekoracje stojące również mogą wyraźnie wybijać się z całości. Naturalnie, warto całość trzymać w ryzach, ograniczając się do maksymalnie 4-5 kolorów.


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. stepintothedark.com


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. ur-style.net


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. wolfleys.com

 

Rozświetlająca biel
 

Na drugim biegunie idei rozświetlania małego salonu nasyconymi barwami i wzornictwem jest nieskazitelna, pełna czystości i chłodu biel, która sprawia, że ściany i sufit przestają ograniczać, stając się raczej tłem. Nie ma lepszej barwy niż biała, aby optycznie dodać pomieszczeniu przestrzeni i światła – idealny efekt osiągniemy jednak tylko, jeśli pójdziemy naprawdę na całość i urządzimy salon w 100% monochromatycznie. Ewentualnym dodatkiem kolorystycznym mogą być oczywiście książki na półkach czy kwiaty w wazonie, ale podłoga, ściany, sufit i meble powinny zlewać się w jedną, śnieżną całość. Nie jest to naturalnie rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, ale końcowy efekt wynagradza częstsze pranie i sprzątanie.

Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. houzz.com

Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. houseandgarden.co.uk

Parasolnik - Gazetnik
Produkt dostępny!

Stojak na parasole - Parasolnik - 5 Kolorów

Artystycznie wykonany stojak na parasolki w kształcie parasola. Dostępny w 7 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana, zielona), czarny, biały, czarny mat. Wymiary: Wysokość: 85 cm Szerokość: 34 cm Głębokość: 34 cm Waga brutto: 2,5 kg
219,00 PLN
Produkt dostępny!

Parasolnik Pełny - 5 Kolorów - Stojak

Artystycznie wykonany stojak na parasolki w kształcie parasola. Wymiary: Wysokość: 84 cm Szerokość: 37 cm Głębokość: 37 cm Waga brutto: 3,55 kg Dostępny w 7 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana, zielona), czarny, biały, czarny mat.
519,00 PLN

Sprytne meble

Mało miejsca w salonie oznacza konieczność manipulacji meblami – nie warto zajmować całego pokoju kompletem sofy, dwóch foteli i stolika kawowego. Jeśli więc kanapa to mniejsza albo rogowa – w ten sposób wykorzystamy kąt i stworzymy więcej miejsc do siedzenia. Jeśli fotele, to lekkie i wąskie, na wysokich nogach – to ostatnie jest bardzo ważne, bowiem wszystkie meble, które mają cienkie nogi i wyraźnie widoczną przestrzeń pod sobą, wydają się od razu mniej zawadzające i bardziej ustawne. Sam stolik kawowy warto zamienić na dwa mniejsze stołeczki albo pufy, które w razie potrzeby mogą być dosunięte do kanapy lub wykorzystane w innym miejscu pokoju. Dobrym pomysłem są też dodatkowe półeczki pod blatem, które stwarzają miejsce na książki, gazety czy rzeczy osobiste.

Zamiast klasycznej meblościanki do małego salonu lepiej pasować będą regały na wymiar – idealnie wpasowane we wnęki ścian czy miejsce między oknem a rogiem. Zmyślny stolarz wykona bardzo efektowny regał aż po sam sufit, który nie zajmie wiele miejsca na podłodze, a pomieści wszystko co potrzebne w salonie. Dobrym pomysłem są też zwykłe półki na ścianach, które da się zamontować praktycznie wszędzie, a przy odrobinie fantazji w doborze dekoracji domowych, mogą one wyglądać bardzo reprezentacyjnie.


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl

Fot. houzz.com


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. hgtv.com


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. cyclest.com

 

Punktowe oświetlenie

Wreszcie, mały salon wymaga także bardzo przemyślanego zaplanowania oświetlenia. Generalnie, każdy ciemny róg optycznie pomniejsza przestrzeń, dlatego ważne jest, aby wszystkie kąty pozostały dość równomiernie rozświetlone. Zdobne kinkiety na ścianach, kilka stojących lamp stołowych czy podłogowych, a nade wszystko punktowe oświetlenie zamontowane w suficie (ledowe lub halogenowe) to wspaniałe sposoby jak rozjaśnić salon i nadać mu ciepłej, przytulnej przestronności. Przy dobrze zaplanowanym systemie świateł nie potrzeba nawet instalować głównej lampy na środku sufitu, która zwłaszcza w przypadku większych żyrandoli może niepotrzebnie zajmować wizualną przestrzeń.

Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. freundevonfreunden.com


Jak urządzić mały salon? - DecoArt24.pl 

Fot. 2ogra.com

 

Ramy i Antyramy