Betonowe aranżacje wnętrz
Zimny, surowy, ponury – mimo takiej negatywnej reputacji beton staje się coraz częstszym elementem wystroju w naszych domach. Skąd ta moda?
Wielu współczesnych projektantów wnętrz utożsamia nowoczesność z prostotą i minimalizmem, również w doborze materiałów. Chętnie sięgamy więc po drewno, w jak najbardziej naturalnej postaci, cegłę czy kamień, ale obok tych tradycyjnych bądź co bądź elementów, furorę zaczęły też robić tworzywa czysto industrialne. Beton jeszcze przed 10 laty był co najwyżej symbolem niedokończonej budowy, podczas gdy dziś święci triumfalne wejście na salony…
Garderoba do przedpokoju - 8U
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - 7W
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - 5W
Wieszak do przedpokoju - Ścienny - Rumianek
Garderoba do przedpokoju - Klasyk wąska
Wieszak do przedpokoju - Stojący Retro
Wieszak do Przedpokoju - Ścienny - 7UC
Garderoba z liśćmi - Kapelańczyk
Industrialny salon
Fot. lawlessandmeyerson.com
Fot. lawlessandmeyerson.com
Fot. architectureartdesigns.com
Betonowe płyty przypominające konstrukcję wieżowców z czasu PRL-u stały się pożądanym, eleganckim tworzywem, które rywalizuje ze zdobnymi kaflami. Trudno bowiem o bardziej proste i minimalistyczne tło dla nowoczesnych salonowych mebli – nie tylko szary kolor, ale także surowa tekstura i optyczne poczucie zimna idealnie realizują wizję modernistycznych pokoi, które mają po trochu szokować, po trochu zapewniać poczucie relaksu związane z brakiem duszących detali i nadmiaru „ciepłych” tapet, dywanów czy innych tekstyliów. Co nie znaczy, że betonu nie da się łączyć z tradycyjnymi ozdobami wnętrz – dzięki chłodnym, budowlanym ścianom czy sufitom, miękkie sofy, futrzane dywany czy drewniane meble wydają się elegancko wyważone i dystyngowane.
Ciepły beton
Fot. home-designing.com
Fot. home-designing.com
Fot. interiordesignarticle.com
Kto się boi przygnębiającego wrażenia wielkiej szarej płyty, ale chętnie widziałby w swoich wnętrzach rys industrialnej nowoczesności, może postawić na cieplejsze, żółtawe tony betonu i ograniczyć jego wykorzystanie do pojedynczych powierzchni ściany czy sufitu. Firmy specjalizujące się w betonie do użytku mieszkalnego oferują dziś bogaty wybór pigmentów, którymi można wzbogacić surowiec, aby uzyskać pożądany efekt optyczny. Im jaśniejszy i cieplejszy odcień, tym bardziej przytulny wydaje się pokój, a dodatkowe zmiękczenie można uzyskać za pomocą wprowadzenia do wnętrz jasnych elementów drewnianych, większej ilości tekstyliów oraz ogromu światła – tak naturalnego, jak i sztucznego, w przyjemnym żółtym kolorze.
Beton w sypialni
Fot. home-designing.com
Fot. pinterest.com
Fot. decoist.com
Pomysł z pozoru odstraszający, okazuje się być niepozbawiony oryginalnego czaru – sypialnia ozdobiona betonową ścianą, podłogą czy sufitem, może być przyjemnie neutralna, świeża, a nawet romantyczna, jeśli pomyślimy o odpowiednim oświetleniu punktowym, przytulnym designie samego łóżka oraz sympatycznych dodatkach, takich jak futrzane dywaniki pod stopy. Przy zachowaniu absolutnego minimalizmu w doborze mebli, z betonem na ścianach i na podłodze zyskujemy bardzo nowoczesne i stylowe miejsce do spania, które choć nie będzie pasować każdemu romantykowi, może okazać się oazą spokoju i wytchnienia od codziennego zgiełku dla wielu z nas.
Układ słoneczny - plakat
Ciało Człowieka (anatomia) - plakat
Mapa świata (Vintage Style) - plakat
Światowy Dzień Ziemi - plakat
Kuchnia w zimnej szarości
Fot. home-interior.org
Fot. homedit.com
Fot. design-milk.com
Pomysł na wykorzystanie betonu w kuchni wynikł ze względów czysto praktycznych – trudno bowiem o bardziej trwałe, niezniszczalne i odporne na bodźce chemiczne i fizyczne tworzywo. Zalaminowana betonowa podłoga ma wszystkie atuty kafli podłogowych bez zasadniczego mankamentu fug, w których zawsze pozostaje jakiś brud. Wylewane betonowe blaty kuchenne radzą sobie znacznie lepiej niż pokrywane laminatem płyty czy czyste drewno, będąc jednocześnie znacznie tańszymi od marmuru czy piaskowca. To powiedziawszy, warto dodać, że beton w kuchni nabiera bardzo przyjemnego charakteru industrialnego, któremu sprzyjają także pozostawione na widoku garnki i przybory kuchenne, przemysłowe światła oraz wyeksponowane rury. W takiej kuchni nie trzeba walczyć o nieskazitelną czystość i połysk – praca jest bardziej relaksująca, a wrażenie swojskie i autentyczne.
Betonowa łazienka
Fot. pinterest.com
Fot. design-milk.com
Fot. interiordesign.net
Betonowe łazienki nie są wielkim zaskoczeniem – kolorystyczna neutralność oraz wodoodporność czynią z betonu świetną alternatywę dla klasycznych kafli – drogich i sztampowych często. Chłodne szare ściany przywołują też na myśl charakterystyczne dla azjatyckich krajów tropikalnych zewnętrzne łazienki, w których ściany wykonane są z kamienia czy skały wulkanicznej. Woda spływająca po jednolitej powierzchni betonu ma w sobie coś przyjemnie naturalnego i uspokajającego. Aby wzmocnić ten ekologiczny efekt warto beton łączyć z drzewem czy marmurem i starać się utrzymać całość w maksymalnie prostej formie – bez przesadzonych zdobień czy dziesiątek akcesoriów łazienkowych. Szczególnie pięknym i praktycznym pomysłem jest zamówienie betonowego blatu z zintegrowanymi umywalkami, które są znacznie mniej „sanitarne” niż tradycyjna armatura ceramiczna.
Koc - Lila róż - 150x200 cm
Glen Spean Snow - Obraz na płótnie
Spring - plakat