5 pomysłów na świąteczny wystrój domu
Dekorowanie domu na święta to jeden z przyjemniejszych rytuałów, który na dodatek wyraźnie podkręca atmosferę oczekiwania i celebrowania. Jeśli dekorujesz, rób to jednak ze stylem…
Problem ze świątecznym zdobieniem najczęściej polega na tym, że efekt jest chaotyczny i męczący, bo zamiast pomyśleć nad całokształtem wyciągamy po prostu z szaf wszystkie dekoracje, które zebrały się w domu latami – od starych pocztówek, przez schedy po babci, a skończywszy na impulsywnych zakupach. Tymczasem, mniej naprawdę znaczy więcej i czasem warto zrezygnować z części ozdób, tylko po to żeby utrzymać spójny klimat wystroju, który ułatwi zapanowanie na porządkiem przedświątecznym i będzie działać kojąco na zmysły, a nie irytująco…
Pomysłów na świąteczne dekoracje są dziesiątki, a każdy z nas może mieć swój własny, autorski. Kluczem do sukcesu jest determinacja w doborze określonych kolorów oraz stylu dekoracji – rustykalnego, ekskluzywnego, naturalnego, nowoczesnego czy własnej produkcji. Naturalnie, większość ozdób można mieszać, ale umiar jest konieczny, aby całość miała ręce i nogi, a przede wszystkim bożonarodzeniową duszę.
Polska, vintage - mapa
Skandynawskie święta
Fot. styleathome.com
Fot. bloomingville.com
Minimalizm, neutralność kolorystyczna, naturalne materiały i wszechobecne renifery – takie są święta zdaniem ludzi z Północy. Ten pomysł pasuje idealnie do współczesnych wnętrz urządzonych na modłę skandynawską, gdzie dominuje biel, drewno i dużo niezastawionej przestrzeni. Jeśli więc ozdoby choinkowe, to z szyszek, kory, papieru, wełny i wstążek albo też jednokolorowych bombek i łańcuchów bez efektu świątecznego blichtru. Jeśli prezenty, to pakowane w szary papier pakowy albo typowe motywy znane dobrze z IKEI – podobizny reniferów, bałwanków czy pierniczków – proste i na swój sposób naiwne. W skandynawskim wystroju królują też figurki zwierząt, słomiane ozdoby, świece oraz wiklinowe kosze, a całość jest utrzymana w tonie skromności i swojskości.
Skromnie i naturalnie
Fot. houseandhome.com
Fot. houseandhome.com
Fot. houseandhome.com
Jeszcze bardziej skromne, ale wcale nie mniej urocze są święta we wersji naturalnej, wbrew pozorom pasujące nie tylko do rustykalnych domów za miastem, ale także do nowoczesnych mieszkań i ekskluzywnych domów. Dominantą w tym pomyśle jest zieleń, a pozostałe ozdoby są jedynie symbolicznym dodatkiem. Choinkę dekorujemy więc sztucznymi bukietami i liśćmi, w prezenty wtykamy gałązki jodły czy jemioły. Stoły, parapety, kominki czy balustrady na schodach zdobimy bogato, ale wyłącznie przyrodniczo – szyszki, dzika róża, jemioła, ostrokrzew, gwiazdy betlejemskiej, jodła, sosna, świerk, jałowiec – zarówno w wersji świeżej, jak i sztucznej, wprowadzają do wnętrz przyjemny i elegancki efekt tradycyjnych świąt. Ciekawą ozdobą stołów, zapożyczoną ze Skandynawii, są białe hiacynty w doniczkach, które szczególnie dobrze prezentują się w zimowych klimatach bożonarodzeniowych, a ponadto przyjemnie pachną.
Fototapeta - Biała łódź - 254x183 cm
Fototapeta na ścianę - Japonia - 366x254cm
Tradycja nigdy się nie nudzi
Fot. theenglishhome.co.uk
Fot. theenglishhome.co.uk
Fot. countryliving.com
Większość z nas prawdopodobnie będzie bała wychylić się poza typowy klimat świąt, do którego przyzwyczajeni są domownicy. Ale nawet tradycyjne dekoracje można nieco zdyscyplinować, aby nadać im stylu i elegancji, jeśli tylko pozostawimy część z dawnych ozdób w kartonach. Złoto, biel, czerwień i zieleń to tradycyjna kolorystyka, która nie musi wcale być wykorzystana do pełna - czerwono-białe dekoracje wyglądają równie pięknie jak zielono-złote i zazwyczaj ciekawiej niż nieograniczony mix świątecznych kolorów. W klasycznym wystroju jest oczywiście miejsce na różnobarwne bombki i światełka na choince, ale starajmy się unikać efektu tęczy. Warto też zadbać o stylistycznie spójny design poduszek dekoracyjnych, wieńców, łańcuchów, tekstyliów kuchennych i papieru prezentowego, które są ważnym elementem tradycyjnego świątecznego dekorowania wnętrz.
Bogato i błyszcząco
Fot. romantichomes.com
Fot. whoovie.com
Fot. architectureandinteriordesign.wordpress.com
Dla miłośników splendor i luksusu nie ma lepszego pomysłu na świąteczny wystrój niż złoto, srebro i brokat. Gwiazdka w wersji na bogato nie musi być wcale snobistyczna i przesadzona, jeśli tylko zachowamy określony ton i umiar w błyszczeniu. Pięknym tłem łagodzącym złoto i srebro jest biel, która dodaje elegancji i może pojawiać się w formie obrusów, bombek, figurek, koców, porcelany, a nawet samej choinki – albo w wersji sztucznej, albo naturalnej, ale pokrytej sztucznym śniegiem. Wbrew pozorom nie ma też przeciwskazań, aby mieszać złoto ze srebrem, tak długo jak nie są one zbyt intensywne i nie obejmują większości przestrzeni.
Inne niż wszystkie, inaczej niż wszyscy
Fot. dailymail.com
Fot. mytechref.com
Fot. hgtv.com
A co dla odważnych? Jeśli chcesz mieć święta inne niż wszyscy, postaw na alternatywny zestaw barw i zastosuj go z pełną konsekwencją do całości wystroju – łącznie z obrusem, serwetkami, wstążkami na prezentach czy świecami. Złoto z fioletem, srebro z błękitem czy pomarańcz z brązem to ciekawe zestawienia, które mają w sobie sporo świątecznego charakteru, ale są przyjemnie odświeżające. Najwięksi rewolucjoniści mogą wręcz postawić na szalone, zupełnie niekojarzone z Gwiazdką tonacje, które choć kontrowersyjne, mogą dodać nieco dystansu celebracji. Najważniejsze bowiem, aby wszyscy czuli się w święta komfortowo i pozytywnie – jeśli tradycja nas męczy, to nie wahajmy się wychylić poza nią, nawet jeśli to oznacza wieszanie na choince kolorowych małpek czy pokemonów!
Samoloty Planes Grid - plakat
Gra o tron Jon Snow - plakat
Star Wars Łotr 1 (U-Wing Plans) - plakat
Star Wars Vader Comic - plakat