Świece w domu – pomysł na jesień i zimę
W polskiej rzeczywistości przez pół roku panuje szaruga i wczesny zmierzch, który aż prosi się o odrobinę ciepłego światła więcej…
I chociaż żyjemy w czasach, kiedy elektryczność jest rzeczą powszednią, a wybór oświetlenia umożliwia tworzenie we wnętrzach dziesiątek różnych klimatów, w dalszym ciągu nic nie zastąpi przyjemności, jaką daje nam blask żywego ognia. Świeczki to tani i praktyczny sposób, jak stworzyć w domu przytulną atmosferę na jesienne i zimowe wieczory. Podpowiadamy więc, jak je zaaranżować z pomysłem…
W szklanym wydaniu
Popularny trend minimalistyczny upodobał sobie czyste szkło jako tworzywo na misy, wazony i świeczniki. Inspirowane skandynawskimi latarenkami w słojach i butelkach, szklane naczynia na świece łączą przyjemny ciepły kolor światła z blaskiem odbijanym w szkle, a zarazem stwarzają pewną ochronę przed przypadkowym poparzeniem czy rozlewaniem się wosku. Szklane świeczniki bywają transparentne i wtedy można dodatkowo przyozdobić je kamykami, laskami cynamonu czy mchem, ale miewają również mniej lub bardziej subtelne odcienie. Kolekcja różnokolorowych świeczników ze szkła, umieszczona na stole, półce czy komodzie, może wprowadzić absolutnie urzekający klimat, który sprzyja nie tylko świętom, ale także romantycznym wieczorom we dwoje.
Świecznik - Grafitowy - Ceramika - 12cm
Świecznik - Cappuccino - Ceramika - 12cm
Świecznik - Jagodowy - Ceramiczny - 12cm
Świecznik - Ceramiczny - 12cm
Świecznik - Kula - Czerwień - 12x10cm
Świecznik - Kula - Ceramika - 12x10cm
Fot. wrede.se
Fot. pinteres.com
Fot. umaseh.com
Kolekcja na parapecie
Bardzo popularnym pomysłem na aranżację świec we wnętrzach są parapety, które z natury bywają puste i aż proszą się o jakąś dekorację. Większa kolekcja stylowo spójnych świec będzie pięknie odbijać się od szyby, ocieplając atmosferę w danym pokoju, a zarazem zdobić dom z zewnątrz. Ustawiając świece na parapecie, nie zajmujemy przy tym zbytecznego miejsca na stole i oświetlamy pomieszczenie ze stron, co jest doskonałym uzupełnieniem dla głównej lamy sufitowej. Dla lepszego efektu wybierajmy harmonizujące ze sobą świece, wśród których zdecydowanym hitem są szerokie, białe i kremowe modele. Świeczniki mogą być przy tym bardzo minimalistyczne, aby nie przyćmić urody samych świec, ale mogą być również głównym motywem kompozycji. Pomyśl o różnobarwnych ceramicznych modelach, które będą zdobić okna nawet w ciągu dnia, gdy świece się nie palą.
Fot. pufikhomes.com
Fot. designobsessions.wordpress.com
Fot. DecoArt24.pl
Tradycyjny świecznik
W bardziej tradycyjnych, eleganckich wnętrzach niezastąpione są świeczniki o starodawnej formie, pojedyncze lub rozgałęzione, ale zawsze wysokie, smukłe i bogato zdobione reliefami. Wykonane niekoniecznie ze srebra, ale także bardziej powszednich metalów, są doskonałym elementem wystroju salonów, jadalni i gabinetów, współgrając z arystokratycznymi żyrandolami, lustrami w zdobnych ramach czy antykami w postaci stojących zegarów lub ludwikowskich krzeseł. Takie świeczniki doskonale prezentują się po środku stołu, ale mogą również zdobić niższe meble wokół. Warto przy tym zdecydować się bądź na jednej wieloramienny świecznik bądź na kolekcję kilku pojedynczych – różnych w wysokości i odcieniach, ale spójnych stylem.
Fot. stadshem.se
Fot. begchat.com
Fot. pin-insta-decor.com
Fot. DecoArt24.pl
Świecznik - 17x84,5cm - Mosiądz niklowany
Świecznik - 9x29,5cm - Mosiądz niklowany
Świecznik - 9x23cm - Mosiądz niklowany
Świecznik - Mosiądz niklowany
Świecznik - Niklowany - 12,5x35cm
Świecznik - Mosiądz - x4, 18x14x21cm
Do pary z kominkiem
Świece naturalnie lgną do kominka i są doskonałą ozdobą jego gzymsu. Ale jeszcze ciekawszym pomysłem, który zdobywa niebywałą popularność ostatnimi czasy, jest zastąpienie prawdziwego kominkowego ognia świecami. Po co ktoś miałby to robić? W wielu mieszkaniach i domach nie ma łatwej możliwości instalacji prawdziwego kominka, a wykonanie atrapy w postaci obudowy i wnęki w ścianie nie przedstawia trudności. W niektórych domach komin musiał również zostać zaślepiony i pozostał jedynie front, którego żal pozostawić bez płomienia. Zestaw świec w kominku jest bardzo przyjemną i niewymagającą formą zaproszenia żywego ognia do salonu, która zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach daje spektakularny efekt naturalności i minimalizmu.
Fot. louiseholtdesign.com
Fot. industrystandarddesign.com
Fot. pinterest.com
Wiszące świece
Świece da się aranżować również na bardziej kreatywne sposoby, łącznie z instalacją na ścianie. I choć nie jest to może najbardziej praktyczny sposób oświetlania wnętrz, przyjemnie zaskakuje oryginalnością i subtelnością. Nieco częściej spotkać można za to wiszące obręcze i „korytka”, które instaluje się nad stołem, a które spełniają funkcję abażura zasilanego prawdziwymi płomykami dziesiątek świec. W zależności od upodobań można postawić na bardziej rustykalny styl przywołujący na myśl średniowieczne, mosiężne lampy sufitowe, albo na bardziej współczesną, prostokątną podstawę zawieszoną na eleganckich, prostych ramach - w obu przypadkach warto pomyśleć o uzupełniającym oświetleniu elektrycznym, idealnie w formie schowanych w suficie lampek LED-owych.
Fot. pinterest.com
Fot. pinterest.com
Fot. pinterest.com
Fading Light - Obraz na płótnie
La Jument & Hercules - Obraz na płótnie
Promenade - obraz na płótnie
Magens Beach - obraz na płótnie