Nietypowe kolory we wnętrzach
Barwny dom ma swoich przeciwników i zwolenników. Bo choć intensywne, niespodziewane kolory we wnętrzach mogą przytłaczać, z drugiej strony, pozwalają też stworzyć absolutnie niepowtarzalny, intrygujący klimat, którego nie trzeba się bać.
Biel, szarości, błękit i ciepłe pastele oraz drewno to klasyka, jeśli chodzi o wystrój salonów, kuchni, sypialni i jadalni. Nowoczesne trendy inspirowane Skandynawią praktycznie nie dopuszczają innych pomysłów na ściany niż tylko chłodne, neutralne kolory, które potęgują wrażenie przestronności, a czasem także i… obcości.
Tymczasem, wyraziste, ciemniejsze kolory na ścianach, podłogach i meblach, dają efekt dokładnie odwrotny – zmniejszają wizualnie przestrzeń, a zarazem personifikują wnętrza i czynią je bardziej swojskimi, przytulniejszymi i na pewno bardziej optymistycznymi.
Jakie kolory warto zaprosić do domu?
Uniwersalny turkus
Wielką furorę w ostatnich latach robi turkus, który jest bardzo eleganckim połączeniem zieleni i niebieskiego. Przyjemnie chłodny, ale zarazem wibrujący pozytywną energią, idealnie sprawdza się zarówno we współczesnych aranżacjach, jak również jako tło dla tradycyjnych, nawet antycznych mebli. Turkus ma bowiem w sobie nutkę przyjemnej nostalgii i bardzo pozytywnie oddziałuje na psychikę – uspokajając, ale nie wyziębiając. Warto łączyć go ze śnieżną bielą dla bardziej wyrafinowanego efektu, ale także z brązem, pomarańczą, złotem i ciemnym drzewem. Aby w pełni cieszyć się kolorem, dobrze jest turkusowe ściany zaplanować w pomieszczeniach o dużych oknach, które nie tylko rozświetlą przyciemnione wnętrze, ale także wydobędą maksimum z turkusowej magii.
Koc - 150x200 cm - Kolor srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Ecrue
Narzuta na kanapę - 100x200 cm - Ecrue
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Beż
Narzuta na fotel - Beżowa - 100x200 cm
Koc na fotel - 100x200 cm - Czekolada
Narzuta na fotel - 100x200 cm - Srebrny
Narzuta na fotel - 50x200 cm - Grafit
Koc - 150x200 cm - Kolor miętowy
Fot. wildingandwolfe.com
Fot. esny.se
Fot. interiorsbycolor.com
Energetyczna pistacja
Przed kilkoma laty ogromną popularnością cieszyły się detale do wnętrz w kolorze limonki – egzotyczne, przesycone energią i rozświetlające szarość czy biel. Ostatnio, trend ten ewoluował nieco w kierunku nieco ciemniejszej, o stopień bardziej zgaszonej pistacji, która może pojawiać się choćby na wszystkich ścianach salonu czy jadalni. Im bardziej chłodny, stłumiony odcień, tym poważniejszy, bardziej elegancki efekt, ale nawet bardziej wibrujące pistacjowe zielenie doskonale prezentują się w połączeniu z ozdobnymi kredensami i komodami, ludwikowskimi meblami czy obrazami w klasycznych, zdobionych ramach. Pistację idealnie jest łączyć z różnymi odcieniami brązu – od ciepłych beżów, po ciemną czekoladę. Warto jednak podkreślić, że raczej niż nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, w tym kolorze najlepiej prezentują się eklektyczne style wystroju, z dużą dozą detali i unikatowym charakterem.
Fot. kellingdesigns.com
Fot. studioantonetta.blogspot.com
Fot. Architectural Digest
Fototapeta - Mapa - Włochy - Kolorowa
Fototapeta do biura - Londyn - Mpa w kolorze
Fototapeta - Francja - Kolorowa Mapa
Klimatyczne bordo
Ciemna, wysycona czerwień to kolor, który kojarzy się często z prostytucją i z powodu niemądrego stereotypu bywa negowany. Tymczasem wnętrza zdominowane odcieniami szkarłatnych róży czy czerwonego wina potrafią zachwycać nastrojowością, kameralnością i przytulnością. Ciepłe, ale nie jarzące, ciemniejsze, ale nie przygnębiające, pobudzające, ale nie rozpraszające, pasują idealnie do tradycyjnych domów z duszą. Bordo może przy tym znaleźć się w wytwornym gabinecie, salonie czy bibliotece, ale także kuchni i łazience, a są ludzie, którzy twierdzą wręcz, że nie ma bardziej zmysłowych, romantycznych sypialni niż bordowe. Rekomendowane połączenia kolorystyczne dla ciemnej czerwieni to przy tym złoto, czerń, ciemniejsze brązy oraz ciepłe, brudne odcienie bieli.
Fot. wildingandwolfe.com
Fot. homedit.com
Fot. pinterest.com
Ekscentryczna czerń
Wielu osobom już sama myśl o ciemnych wnętrzach psuje samopoczucie i, faktycznie, nie jest to wybór dla każdego. Umiejętne wykorzystanie czarnego koloru w aranżacji salonu czy kuchni może jednak przynieść zaskakujące efekty łączące dżentelmeńską elegancję z niestandardowym myśleniem i zamiłowaniem do wieczorowych klimatów spotkań towarzyskich i intymności tylko we dwoje. Bardzo dużą popularnością zaczęły się ostatnio cieszyć czarne kuchnie, które poza praktycznością, oferują możliwość posiadania salonu z aneksem, który nie razi po oczach swoją sterylnością i gastronomicznym charakterem. Czarną kuchnię warto przy tym urządzić bardzo minimalistycznie, aby nie zepsuć nastrojowości koloru, podczas gdy salon warto rozjaśnić szokującymi dodatkami w odcieniach bieli, intensywnej żółci, różu, zieleni czy pomarańczy.
Fot. ban-architecture.com
Fot. pinterest.com
Fot. ideasforinterior.com
Nowoczesny wrzos
Tak jak turkus niesie w sobie nutkę melancholii za tym co było, tak odcienie fioletu mają charakter przyszłościowy, odważnie wizjonerski. Nic dziwnego, że w nowoczesnych aranżacjach opartych o zasady minimalizmu designerskiego oraz modnego połysku, wrzos jest coraz częstszym tematem przewodnim nie tylko salonów, ale także kuchni, łazienek, a nawet sypialni. W połączeniu z bielą i szarością pozwala łatwo utrzymać chłód i neutralność, ale jeśli wolimy wnętrza żywsze i bardziej charyzmatyczne możemy użyć fioletu jako kanwy dla bardziej szalonej, romantycznej aranżacji. Fiolet ma przy tym w sobie sporo kobiecego pierwiastka i uwielbia połączenia z różem, błękitem, czerwienią, a także kwiatowymi wzorami i buduarowymi dekoracjami.
Fot. ELLE Decor
Fot. renaissancebedrooms.co.uk
Fot. joglekarsparkle.com
Lampa stołowa 67cm
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampka nocna 35x24x50cm
Lampka nocna - OLA szara - 25x38cm
Lampka nocna - Czarna - PERLA I - 20x39cm
Lampa sufitowa - Studio - 56x38,5cm
Lampa sufitowa - Tapas - 45x60cm
Lampa sufitowa - Urban - 37x37cm
Lampka nocna - Szara - PERLA II - 25x51cm
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm