Wczytuję dane...

Aranżujemy otwartą przestrzeń

średnia: 5.0  ocen: 4

Wielkie otwarte pomieszczenia to spełnienie współczesnego snu architektonicznego. Modne i napawające świeżością są jednak dość trudne w urządzeniu…

Otwarta przestrzeń bywa niepraktyczna, jeśli nie umiemy wydobyć z niej funkcjonalności podstawowych domowych pokojów – kuchni, jadalni, salonu, a nawet łazienki czy sypialni. Chodzi bowiem o to, aby korzystać z dużego, przestronnego metrażu, nie rezygnując z przytulności czy potrzeby prywatności. Oto kilka wspaniałych pomysłów na aranżacje loftów i nowoczesnych domów z minimalną ilością ścian…

Jeden wielki salon

Bardzo popularną koncepcją współczesnych domów rodzinnych jest pozostawienie dolnego piętra w maksymalnie dużej, nie podzielonej formie i stworzenie w nim sfery reprezentacyjno-wypoczynkowej, gdzie przyjmuje się gości i żyje razem jako rodzina. Takie multifunkcjonalne salony posiadają zawsze aneks kuchenny, kąt jadalny oraz przestrzeń wypoczynkową, a czasami dodatkowo miejsce do pracy czy samotnej lektury. Najłatwiejszym manewrem jest rozłożenie poszczególnych stref do przeciwległych kątów pomieszczenia i rozróżnienie całości kolorem i stylem mebli. Bo choć ogólny klimat powinien mieć ręce i nogi, taki olbrzymi salon najlepiej prezentuje się w eklektycznej aranżacji łączącej różne koncepcje, z których każda zdaje się tworzyć swój własny klimat.

Lampy podłogowe


Aranżujemy otwartą przestrzeń - decoart24.pl

Fot. ts-design.ru


Aranżujemy otwartą przestrzeń - decoart24.pl

Fot. Edgar Zeimanis


Aranżujemy otwartą przestrzeń - decoart24.pl

Fot. mothi.form

Pokoje bez ścian

Są pomieszczenia o tak charakterystycznych rysach architektonicznych, że można w nich bez problemu stworzyć iluzję oddzielnych pokojów bez budowania ścian. Długie, prostokątne przestrzenie aż proszą się o równoległą aranżację, w której obok kuchni z jadalnią będzie odmienny stylem, przytulny salon, pozornie nie związany z resztą. Co nam daje taki podział? Jeśli zrezygnujemy z tradycyjnych ścian atmosfera w domu robi się od razu lżejsza i przyjemniejsza, dając optyczne wrażenie większej ilości powietrza i światła. Dla życia rodzinnego i towarzyskiego oznacza to dodatkowo więcej swobody i możliwość bycia razem mimo oddzielnych zajęć. W nieregularnych przestrzeniach warto wykorzystać wnęki i załamania do urządzenia kąta kuchennego, który choć otwarty, będzie jednocześnie subtelnie schowany.


Pokoje bez ścian - decoart24.pl

Fot. 1st-option.com


Pokoje bez ścian - decoart24.pl

Fot. cambriausa.com


Pokoje bez ścian - decoart24.pl

Fot. RNDR Studio

Pomysłowe ścianki działowe

Kompromisem między wielką otwartą przestrzenią a wydzielaniem poszczególnych pomieszczeń ścianami, są niestandardowe ścianki działowe, które mogą przybierać najróżniejsze formy. Popularną koncepcją są mierzące zaledwie 1,2-1,5 m przegrody stworzone z regałów, drewnianych czy gipsowych ścianek, a także wolnostojących kominków. Choć niewysoka, taka przegroda daje przyjemne poczucie prywatności w pozycji siedzącej lub leżącej i bywa wykorzystywane nawet do oddzielenia sypialni od łazienki! Kuchnię z kolei można odgrodzić przeszkloną ścianą od podłogi do sufitu, ze szklanymi drzwiami, co umożliwia kontrolę nad zapachami w czasie gotowania. Innym ciekawym wariantem jest zasłonięcie części zabudowy kuchennej sztuczną ścianą wyrastającą z blatu kuchennego, na której mogą się znaleźć przydatne półeczki. Tym sposobem można schować nieco bałaganu, będąc wciąż blisko gości lub domowników.


Pomysłowe ścianki działowe - decoart24.pl

Fot. organicstudiomallorca.com


Pomysłowe ścianki działowe - decoart24.pl

Fot. brengues-lepavec.fr


Pomysłowe ścianki działowe - decoart24.pl

Fot. Ax Studio

Mała otwarta przestrzeń

Rezygnacja ze ścian bywa także pomysłem na bardzo małe mieszkania. Na 30-40 m2 szkoda jest marnować miejsce na grube mury i drzwi, kiedy można je wykorzystać inaczej. Szczególnie wśród młodych par bez dzieci i singlów popularna jest koncepcja apartamentu z jedną przestrzenią otwartą, z której wydzielona jest ewentualnie tylko łazienka i sypialnia. Ta ostatnia bardzo często aranżowana jest formie antresoli, która pozwala wspaniale zaoszczędzić miejsce i może być bardzo wygodnym miejscem do spania, którego na dodatek nie trzeba pieczołowicie ścielić. Poza tym w mieszkaniu urządzamy kąt kuchenny doposażony stołem lub wyspą, przy której można jeść oraz kanapę ze stolikiem konferencyjnym i telewizorem, która pełnić będzie funkcję salonu. Im mniejsze meble, tym lepiej, a minimalizm stylistyczny pasuje do takich otwartych przestrzeni zdecydowanie najbardziej.

Parasolnik - Gazetnik
Produkt dostępny!

Stojak na parasole - Parasolnik - 5 Kolorów

Artystycznie wykonany stojak na parasolki w kształcie parasola. Dostępny w 7 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana, zielona), czarny, biały, czarny mat. Wymiary: Wysokość: 85 cm Szerokość: 34 cm Głębokość: 34 cm Waga brutto: 2,5 kg
199,00 PLN
219,00 PLN
Oszczędzasz 20.00 PLN
Produkt dostępny!

Parasolnik Pełny - 5 Kolorów - Stojak

Artystycznie wykonany stojak na parasolki w kształcie parasola. Wymiary: Wysokość: 84 cm Szerokość: 37 cm Głębokość: 37 cm Waga brutto: 3,55 kg Dostępny w 7 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana, zielona), czarny, biały, czarny mat.
439,00 PLN
519,00 PLN
Oszczędzasz 80.00 PLN


Mała otwarta przestrzeń - decoart24.pl

Fot. airbnb.gy

Mała otwarta przestrzeń - decoart24.pl

Fot. lynneknowlton.com


Mała otwarta przestrzeń - decoart24.pl

Fot. Kaeel Group

Podział podłogowy

Przestrzeń otwartą można rozdzielić także w zupełnie inny sposób, a mianowicie za pomocą różnych nawierzchni podłogowych. To rozwiązanie bardzo popularne w salonach z aneksami kuchennymi, gdzie płytki podłogowe przechodzą w parkiet, zapewniając łatwość sprzątania z jednej strony i ciepło dla stóp z drugiej. Ale taki podział to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka – zwłaszcza kontrastujące ze sobą części podłogi wprowadzają do domu ciekawy akcent i pozwalają na wizualne wyodrębnienie poszczególnych części salonu. Idąc o krok dalej, można wyróżnić jadalnię czy kąt do pracy poprzez podniesienie jednej części pomieszczenia o jeden schodek, który nie jest faktyczną barierą fizyczną, ale wprowadza ciekawy efekt trójwymiarowości i stopniowania we wnętrzach.


Podział podłogowy - decoart24.pl

Fot. pinterest.com


Podział podłogowy - decoart24.pl

Fot. pinterest.com


Podział podłogowy - decoart24.pl

Fot. interiordesigndeas.com

 

Gadżety