10 inspiracji salonowych
Jak urządzić najbardziej reprezentacyjny i oblegany pokój w domu? We współczesnej ofercie meblarskiej łatwiej się zgubić niż odnaleźć, więc nim zaczniesz wybierać, pomyśl o całokształcie…
Podstawowym błędem urządzania wnętrz jest dziś brak uprzedniego wyobrażenia. Raczej niż tworzyć salon naszych marzeń wybieramy bowiem ze sklepów meble, które się nam w miarę podobają, a potem, nierzadko nieudacznie, próbujemy stworzyć z nich całość. W efekcie salon przypomina raczej patchworkową kołdrę niż stylowy design. Wystarczy jednak odwrócić ten proces i zacząć nie od kanapy czy stołu, ale od salonu, który naprawdę się nam podoba, aby uzyskać wnętrze pełne harmonii i dobrego smaku.
Jakie pomysły na salon warto więc wziąć pod uwagę?
Szczęśliwe Pingwiny - plakat
Psy - Czarny Labrador - plakat
Stone Roses Fools Gold - plakat
Kotki, Koty z babeczkami - plakat
Cutest Critter Compilation - plakat
Południowa gościnność

Fot. elmueble.com
Do najpogodniejszych pomysłów na salon należy bez wątpienia trend oparty na klimatach gorącego południa. Utrzymany w jasnej, ale ciepłej tonacji, która dodatkowo rozświetla się przy zachodzącym słońcu, zdominowany jest ideą sjesty i gościnności. Esencją pokoju stają się więc miejsca siedzące – nie tylko kanapa i fotele, ale także ławy pod oknami czy wzdłuż ścian. Ogrom dopasowanych kolorystycznie tekstyliów podkreśla casualowość i relaksacyjny nastrój, a najlepszą dekoracją jest doniczkowa zieleń.
Kolorowa nowoczesność

Fot. murdocksolon.com
W dużych otwartych przestrzeniach łączących funkcję wypoczynkową, jadalną i kuchenną, salon z natury rzeczy traci na swojskiej przytulności. Często koniecznością staje się zaaranżowanie kąta wypoczynkowego niejako na środku pomieszczenia, co z kolei aż prosi się o charyzmatyczny design. Modernistyczne sofy i fotele o ciekawych kształtach i rozmaitej kolorystyce stają się awangardową wyspą, dopełnioną stylowymi stolikami do kawy czy stojącymi dziełami sztuki.
Skóra i drzewo

Fot. olsonkundig.com
To propozycja dla miłośników odkurzonego tradycjonalizmu, którzy nie wyobrażają sobie rodzinnego salonu bez kominka opalanego prawdziwym drzewem. W wersji współczesnej wykorzystujemy więc stare dobre materiały – kamień, drewno, zwierzęce skóry oraz futra i aranżujemy z nich pokój pełen odniesień do klasyki, ale komfortowy i funkcjonalny. Kolorem przewodnim takiego salonu musi być przy tym brąz – ciepły, męski, stonowany i naturalny zarazem.
Obraz do sypialni - Summer Bouquet
Obraz do salonu - Brighton Pier
Game of Thrones (Sigils) - Obraz na płótnie
Star Wars (Scruffy Looking Nerf-Herder) - Obraz na płótnie
Doctor Who (The Daleks Comic) - Obraz na płótnie
Time Out in Paris - Obraz na płótnie
Blue Copse - Obraz na płótnie
Sunshine Caf - obraz na płótnie
Montgomery - obraz na płótnie
Gorilla - obraz na płótnie
Johnny, Freckles and Halfpint - obraz na płótnie
Nowoczesny rustykalizm

Fot. livingetc.com
Wdzięcznym odwołaniem do tradycji, która tuła się w sercach wielu z nas, jest także styl rustykalny, który wcale nie musi oznaczać skrzypiącej podłogi i wytartych obić. W nowoczesnej wersji rustykalny salon oznacza bowiem raczej słabość do klasyki i melancholii niż potrzebę chodzenia po pchlich targach. Wybieramy więc meble z duszą, o archaicznych kształtach i łączymy je z nostalgicznymi deseniami głębokich aksamitnych kolorów, glinianej ceramiki czy ręcznie plecionych dywanów. W takim wnętrzu można sobie nawet pozwolić na odrobinę spontanicznego chaosu!
Pogoń za sztuką

Fot. livingetc.com
Dość kreatywną propozycją są też wnętrza typu fusion łączące koncepcję „glamour” z miejskim funkcjonalizmem. Salon jest więc na wskroś praktyczny – z miejscami do siedzenia, wygodnym stołem i biblioteczką, ale zniewala zdobnością, która wynika z łączenia odważnego ze zdobnym. Śmiałe desenie i żywe kolory idą więc w parze z artystyczną ekspresją – każda lampa, misa czy poduszka pokazuje znamiona fantazji i polotu. Miłośnicy sztuki będą zachwyceni – w taki salonie da się zmieścić naprawdę eklektyczną kolekcję obrazów, rzeźb i innych wytworów.
Prestiżowa elegancja

Fot. revistaad.es
Salon może również olśniewać luksusem. Nie zawsze jest to kwestia wielkich wydatków finansowych, choć nie da się ukryć, że za wysoki standard wykończenia zazwyczaj trzeba zapłacić. Wrażenie końcowe jest jednak warte poświęceń budżetowych – luksusowe salony to nie tylko powód do dumy przed gośćmi, ale przede wszystkim codzienna radość z popołudniowego wypoczynku. Co powinno się znaleźć w takiej aranżacji? Sofa czy fotele o stylowym obiciu ze skóry lub szlachetnej tkaniny, czesany dywan o długim włosiu, autorskie dzieła sztuki na ścianach oraz elementy powszechnie kojarzone z prestiżem: złoto (kolor), marmur, kryształu, rzeźbienia czy modne ostatnio lakierowane szkło.
Jasność

Fot. revistaad.es
Na fali trendów skandynawskich ogromną popularnością cieszą się wciąż salony utrzymane w jasnym, świeżym klimacie. Zdominowane bielą są pełne energii i wizualnej czystości, choć oczywiście stwarzają wyzwanie w zakresie utrzymania jako takiego ładu. Doświadczenia pokazują, że dla najlepszego efektu monopol bieli warto jednak przełamywać beżem, szarością oraz dodatkiem zieleni, przede wszystkim żywej.
Namiastka salonu

Fot. elmueble.com
A co jeśli na prawdziwy salon brakuje nam miejsca? Dla chcącego nic trudnego i nawet w skromnej kawalerce można zaaranżować kąt, który pozwoli wieczorem poczuć luksus beztroskiego relaksu na poziomie. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń warto postawić na śmiały, wyraźny design, w którym nie zabraknie różnych, kolorów deseniów. Dywany, stoliki do kawy, obrazy na ścianie i poduszki dekoracyjne to dodatki, które z pomocą zwykłej sofy pozwolą stworzyć naprawdę stylowy kąt wypoczynkowy.
Z nutą indutrializmu

Fot. livingetc.com
Jeszcze inne spojrzenie na salon proponują miłośnicy stylu industrialnego. Nie trzeba wcale pod tym hasłem rozumieć nagich kabli, rur i surowego betonu. Oprócz tak skrajnych przemysłowych klimatów industrializm przybiera bowiem również subtelne, eleganckie formy – metalowych ram, ceglanych ścian czy technicznych lamp. W zestawieniu z rozsądną dozą kolorowych tekstyliów taka aranżacja może być intrygująco nowoczesna i przytulna zarazem.
Pastelowy minimalizm

Fot. olsonkundig.com
Dla miłośników minimalizmu mamy jeszcze jedną propozycję – salon ograniczony do zestawu siedzeń ze stylowym stolikiem. Co w pustych ścianach mogłoby wydawać się skąpe i surowe, okazuje się emanować luksusem, a nawet przyjaznością, jeśli tylko salon ma duże okna, idealnie z przyjemnym widokiem. Szkło, światło i transparentność są bowiem same w sobie najlepszą ozdobą wnętrz, a częściowo można zastąpić je także lustrami lub nowoczesnym kominkiem o dużym, jaśniejącym froncie.
Lampa stołowa 67cm
Lampa 25x87cm
Lampa stołowa - Fala Beż - 48x84cm
Lampa stołowa - Czerwień Kamyk - 40x60cm
Lampa stołowa 40x59cm - Ceramiczna
Lampa stołowa - Szara - Perła - 39x71cm