Wczytuję dane...

Jak zaaranżować niewielki taras?

średnia: 5.0  ocen: 14
Autor: Decoart24.pl
Aranżacja tarasu


W dzisiejszych czasach każdy kawałek własnej przestrzeni pod gołym niebem jest luksusem – czy to mały ogródek za domem, czy taras w blok mieszkalnym. Okazuje się nawet, że ograniczony metraż może być sprzymierzeńcem w projektowaniu aranżacji…


Mało kto naprawdę potrzebuje kilkusetmetrowej działki – w rzeczywistości każdy dodatkowy metr kwadratowy ziemi bywa bowiem zobowiązaniem. Trawnik trzeba kosić, nawozić, podlewać; zagon pielić, regulować i osadzać roślinami. Dla ludzi żyjących szybkim tempem niewielka przestrzeń tarasu jest więc zwykle wystarczająca, zapewniając miejsce, gdzie można usiąść, zjeść śniadanie czy skorzystać w popołudniowego słońca. Co więcej, małą przestrzeń da się zwykle dość pomysłowo i przytulnie zaaranżować, tak aby wrażenie idyllicznej naturalności było maksymalne – cel trudny do osiągnięcia na dużych działkach.

Stolik dla dwojga

Pomysł najoczywistszy i najbardziej podstawowy to mały stolik doposażony dwoma lub trzema krzesłami. Brzmi niemal prymitywnie, ale w odpowiednim wykończeniu zmienia się w prywatną oazę spokoju, tym bardziej zaciszną, że niewielką. Idealnie w tym pomyśle sprawdzają się okrągłe stoły z metalu lub drewna, których wygląd umyślnie powinien nawiązywać do rustykalizmu. Oprócz stylowo dobranych krzeseł, które mogą być kolorowe, ażurowe czy rattanowe, ważną częścią takiej aranżacji stają się donice i kwietniki. Porozstawiane wokół na różnych wysokościach i w eklektycznej mieszance, tworzą prawdziwą zieloną ścianę, która doskonale osłoni przed sąsiadami.

Jak zaaranżować niewielki taras decoart24.pl

Fot. - elmueble.com


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - elmueble.com


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - elmueble.com

Towarzyska jadalnia

Jeśli tylko metraż na to pozwala, na tarasie lub patio za domem można urządzić jadalnię na 8-12 osób. Po co tak wielki stół na kilku domowników? Sezon letni to najlepszy pretekst do ożywienia życia towarzyskiego, które, jak wskazują naukowcy, jest podstawą ludzkiego szczęścia. Długu prostokątny blat wbrew pozorom nie zajmuje tak dużo miejsca, a wokół niego łatwo zmieścić większą liczbę krzeseł – bardzo ciekawy efekt daje przy tym łączenie różnych modeli.  

Jak można ozdobić taką jadalnię, aby nie była zbyt surowa? Jeśli nad głowami mamy konstrukcję pergoli lub dachu, warto po niej puścić rośliny pnące, które dodadzą posiłkom aury prawdziwego pikniku. Zabudować taki kąt można również ścianką z drewna do palenia w kominku lub krzewami i wysokimi trawami w donicach. Nie od rzeczy będą również awangardowe rzeźby!


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - elledecor.com

Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - ingerstedt.se


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - housebeautiful.com

Zielony kąt wypoczynkowy

Konkurencyjną alternatywą dla jadalni pod gołym niebem jest tarasowy salon, złożony przede wszystkim z mebli typowo wypoczynkowych. To propozycja szczególnie polecana miłośnikom nieskrępowanej sjesty, którzy nad trzydaniową kolację przedkładają filiżankę kawy i dobre ciasto oraz towarzystwo ciepłego koca i poduszek.

Podstawą takich outdoorowych salonów są dziś kanapy i fotele, które wykonane być mogą z aluminium, drewna czy tworzyw sztucznych, gwarantując optymalną wytrzymałość na warunki pogodowe. Dla najlepszego wykorzystania przestrzeni najlepiej zaaranżować je do narożnika, ale równie ciekawa jest opcja paleniska czy kominka, które pozwolą rozkoszować się rozgwieżdżonym niebem nawet w chłodniejsze wieczory.

Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - elledecor.com


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - architecturaldigest.com


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - elmueble.com

Opcja nowoczesna

Czasami styl architektury domu poniekąd narzuca taki czy innych klimat tarasowej aranżacji. W modernistycznym budownictwie rządzi czystość linii i proste konstrukcje, co warto przełożyć na aranżację tarasu czy patio. Bardzo popularne są więc drewniane i betonowe wysepki, pomiędzy którymi przeplatają się pola zieleni. Same meble bywają wykonane na zamówienie – w formie wbudowanych ław czy narożników, podobnie jak kominki czy źródła wody, np. sadzawki lub kaskady. W podobnej konwencji utrzymane są klomby i donice – raczej kompaktowe i zintegrowane niż rozstawione wolno w przestrzeni.


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - shootfactory.co.ukJak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - newsleaks.co


Jak zaaranżować taras decoart24.pl

Fot. - cameratb.info