Wczytuję dane...

Jak ozdobić ścianę - 10 pomysłów

średnia: 5.0  ocen: 15
Autor: Decoart24.pl
Jak ozdobić ścianę?


Jak ozdobić ścianę - 10 pomysłów

Puste ściany to synonim surowości, nieprzyjazności, bezosobowości. Dlatego też w idealnym domu, każda ściana ma swoją funkcję i design, a niektóre bywają wręcz powodem do dumy!

Duża, odsłonięta w większej części ściana jest niczym kanwa obrazu – aż prosi się o nadanie jej jakiegoś artystycznego znaczenia. A możliwości jest bardzo wiele i to zaskakujących różnych. Obejmują one nie tylko różnobarwne farby, ale także fototapety, obrazy, plakaty a także bardziej awangardowe dekoracje.

Oto 10 stylowych pomysłów jak ozdobić domową ścianę.


Ciemne tło, żywe obrazy


W klasycznym pomyśle na białej ścianie wieszamy wyraziste obrazy na płótnie, pięknie kontrastujące z jasnym tłem. Ale co gdyby odwrócić proporcję i dać pierwszeństwo ciemności? W poniższej aranżacji możemy podziwiać piękną czarną ścianę o nieregularnej strukturze, na której dumnie pyszni się kolorowa letnia abstrakcja. Brak ram daje przyjemny efekt spójności, zaś całość jest elegancka, ale ze sporą dawką dobrego humoru.Jak ozdobić ściane decoart24.pl
1. woodsandwarner.com.auJak ozdobić ścianę - Ozdoby na ścianę Decoart24.pl


Dodatkowa ścianka?

Bardzo modnym rozwiązaniem w sypialni jest stworzenie dodatkowej ścianki z płyty karton gips, za którą wygodnie możemy ukryć stłumione oświetlenie. Jako wydzielona powierzchnia staje się ona doskonałym pretekstem do artystycznej ekstrawagancji – wyjątkowa fototapeta w odważnym wzornictwie stworzy doskonałe tło dla łóżka, a jednocześnie zostanie po części zneutralizowana szerszym otoczeniem.

Jak ozdobić ścianę - 10 pomysłów - Decoart24.pl
2. www.kierszbaum-interieurs.com

Komplet obrazów

Miłośnikom białych ścian, którzy pragną przytulności, ale nie mają wykrystalizowanej wizji jak je ozdobić, zaproponować można gotowe zestawy obrazów. Mowa o kolekcjach jednego producenta reprezentujących dzieła konkretnego artysty lub nurtu sztuki, o tym samym formacie i identycznej oprawie. Złożone w duety, tryptyki, a nawet komplety po 4 lub 6 obrazów tworzą fantastyczną mozaikę, która doskonale ozdobi eklektyczny salon lub jadalnię.

Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl
3. www.revistaad.es
Składanka nie całkiem chaotyczna

Gołą białą ścianę można jednak urządzić nieco bardziej spontanicznie. Poniższy przykład znakomicie obrazuje jak różne rozmiary i tematy mogą znaleźć wspólny mianownik – np. drewniane ramy. Brakuje tu symetrii czy choćby równowagi, ale w owym pozornym chaosie odnaleźć można przyjemną harmonię części. To doskonała propozycja dla ludzi ceniących dynamiczny, nowoczesny design.


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl
4. www.notar.se

Ściana zdominowana

Pozostając przy temacie białej ściany jako tła idealnie uniwersalnego, proponujemy zakrycie jej jednym, obszernym, bardzo wyrazistym obrazem. W tym pomyśle wskazana jest symetria i dość rozsądny wybór formatu – tak, aby marginesy nie były ani zbyt wąskie, ani zbyt szerokie. Kluczowa pozostaje jednak decyzja dotycząca samej treści i kolorystyki obrazu. Ogólnie rzecz ujmując, liczy się zgodność z pozostałym umeblowaniem, ale przede wszystkim powagą i preferencjami głównego lokatora – tak duże obrazy na płótnie przyciągają bowiem wzrok jak magnes i mają naprawdę duży wpływ na samopoczucie.


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl
 5. woodsandwarner.com.au


Fototapeta, czyli kraina marzeń

Zupełnie nową możliwością w zakresie dekoracji ścian stały się fototapety – pomysł niby nie nowy, ale dzięki współczesnym możliwościom technologicznym w zakresie jakości druku, iście zachwycający. Oto bowiem na ścianach wyczarować można obrazy, które, tak jak na poniższym zdjęciu, wprowadzają nas w niezwykłą atmosferę tajemniczego lasu, romantycznej łąki czy uspokajających morskich fal. Trudno wyobrazić sobie lepszą ścianę w sypialni!


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl
6. www.elledecoration.ru
Ściana elegancka, bo klasyczna


Do domów utrzymanych w konwencji tradycyjnej elegancji poprzetykanej nutami retro idealnie pasuje ściana dwudzielna. Dolną część stanowi klasyczna sztukateria w niekonwencjonalnym odcieniu granatu, górną zaś piękna, regularna tapeta o geometrycznym wzorze. Całość jest z jednej strony grzeczna i formalna, z drugiej niepozbawiona charyzmy.


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl
7. elledecoration.ru

Dekor przez wielkie „D”

Ale tapety i obrazy to nie jedyne ozdoby godne domowej ściany. Niedocenianą kategorię stanowią dekory trójwymiarowe, które, zamontowane na gładkiej powierzchni tynku, całkowicie zmieniają perspektywę domowej geometrii. Oto fantastyczny przykład, w którym na błękitnej ścianie pojawia się błyszcząca złota wstęga, każąca myśleć o prestiżu i wyjątkowości. Zdobne złote kinkiety doskonale dopełniają wystroju ściany.


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl

8. www.revistaad.es


Pompony na ścianie!

Lubiącym intrygę we wnętrzach można również polecić ten oto niezwykły pomysł: pastelową ścianę ozdobioną różnej wielkości pomponami ułożonymi w fantazyjną chmurą. Taki trik jest wyraźnym ukłonem w kierunku przytulności i doskonale pasuje do wnętrz pełnych tekstyliów – tapicerowanych mebli, poduszek dekoracyjnych, dywanów, zasłon, czy narzut…


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl

9. www.julieansiau.com

Design dla dziecka

Wreszcie, z myślą o pokoju najmłodszych, prezentujemy jeszcze awangardową fototapetę dla dzieci, która wygląda, jakby stworzyły ją małe rączki. Kreślony wzór jest z jednej strony rozkosznie dziecinny, z drugiej przyjemniej harmonijny, tworząc idealny kompromis między fantazją a przestrzennym ładem.


Jak ozdobić ścianę - Dekoracje ścienne decoart24.pl

 10. julieansiau.com


Jak ozdobić ścianę - Fototapety dla dzieci decoart24.pl