Wczytuję dane...

STÓŁ OKRĄGŁY CZY PROSTOKĄTNY? - STOLIKI SZKLANE, METALOWE

średnia: 5.0  ocen: 3

Stół okrągły czy prostokątny?

Wybór stołu jadalnego definiuje często całą przestrzeń dokoła. Czym się kierować przy zakupie?
Stół to centrum życia rodzinnego - bez różnicy czy stoi w kuchni, salonie czy jadalni, to tu spotykamy się przy niedzielnym śniadaniu, codziennej kolacji czy świątecznej uczcie. W zależności od potrzeb domowników stoły jadalne przyjmują różne kształty i rozmiary, a każdy ma swoje plusy i minusy. Wybierając mebel do domu warto gruntownie przemyśleć wszystkie czynniki i wybrać opcję, która najlepiej odnajdzie się w danym pomieszczeniu i zapewni nam komfort na co dzień.


Rodzina przy okrągłym stole

Okrągłe stoły wyglądają niezwykle atrakcyjnie i sprawiają wrażenie lekkiej elegancji i przytulności. Zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach wpasowują się świetnie w narożniki, np. zabudowane ławami i małe kuchnie, gdzie dodatkowe kanty tylko utrudniają poruszanie się.
Jeśli decydujemy się na mały rozmiar – dla 2-4 osób - to warto wybrać przyjemny wzrokowo blat w kształcie idealnego okręgu, ale jeśli krzeseł ma być więcej lepszym rozwiązaniem są już owalne stoły, które zabierają mniej miejsca. Zaokrąglone krawędzie ułatwiają rozsadzanie gości i są wspaniałą propozycją do jadalni, w której regularnie zbiera się liczna rodzina czy przyjaciele. Owalny stół sprzyja konwersacjom, gdyż nikt nie siedzi do nikogo zupełnie bokiem. Dekoratorzy wnętrz wskazują również, że kształty okrągłe mają w sobie wyraźny pierwiastek kobiecości i wspaniale balansują surowość kanciastych mebli, idealnie pasując do sielskich i dekoracyjnych wnętrz.

Stoliki
Produkt dostępny!

Stolik szklany - ½ mały

Stolik szklany na metalowej podstawie. To praktyczna ozdoba każdego wnętrza. Dostępny w 5 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana,), czarny, biały. Wymiary: Wysokość: 70 cm Szerokość: 61 cm Głębokość: 32 cm Waga 2,7 kg
349,00 PLN
Produkt dostępny!

Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach

Półokrągły stolik ze szklanym blatem. Produkt wykonany jest z metalu. Dostępny w 8 kolorach: patyna (złota, srebrna, miedziana, zielona), czarny, biały, czarny mat, inox. Wymiary: Wysokość: 65 cm Szerokość: 68 cm Głębokość: 35 cm Waga brutto: 3,5 kg
349,00 PLN
Produkt dostępny!

Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat

Stolik metalowy z drewnianym blatem Nowoczesny, designerski stół to połączenie metalu i drewna. Stolik posiada naturalny, dębowy blat, który jest olejowany co zapewnia trwałość i niepowtarzalny styl. Konstrukcja wykonana z metalu w kolorze czarnego półma
1899,00 PLN
Produkt dostępny!

Stolik metalowy z drewnianym dębowym blatem - Functional

Stolik metalowy z drewnianym blatem Nowoczesny, designerski stół to połączenie metalu i drewna. Stolik posiada naturalny, dębowy blat, który jest olejowany co zapewnia trwałość i niepowtarzalny styl. Konstrukcja wykonana z metalu w kolorze czarnym.
579,00 PLN


Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. designrulz.comStół okrągły czy prostokątny?

Fot homedit.com
Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. minimalisti.com

Stół okrągły czy prostokątny?

Fot. dekozauber.blogspot.comStół prostokątny

Stół jadalny o kątach prostych jest najczęściej wybieranym modelem i dominuje na rynku, jeśli chodzi o opcje kolorystyczne, rozmiarowe i stylowe. Ogromną zaletą jest w tym przypadku możliwość dosunięcia stołu do ściany na co dzień, dla oszczędności miejsca, i odsuwanie go w razie potrzeby. Prostokątny kształt harmonizuje przy tym z rozkładem pokoju i większością mebli, co zwłaszcza w modernistycznych aranżacjach jest dużym plusem. Bo choć geometria kątów prostych jest dość surowa, jednocześnie pozwala lepiej wyostrzyć charakter wnętrz.
W małych kuchniach czy salonach możemy sobie pozwolić na stół kwadratowy, który w razie konieczności może być wydłużony za pomocą wstawianego kawałka blatu. Z kolei w długich, wąskich jadalniach, gdzie pomieścić trzeba wiele krzeseł, kilkumetrowy prostokątny stół prezentuje się niezwykle elegancko.
Czy są więc jakieś minusy? Oprócz wspomnianej surowości i prostokątności kształtów, której może być już w pokoju za dużo, kąty stołu stwarzają także ryzyko kontuzji i to nie tylko u małych dzieci. Gdy przejścia między meblami nie są dostatecznie szerokie, wiele energicznych gospodyń domowych regularnie kaleczy sobie uda i biodra o twarde ranty.

Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. designrulz.com

Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. diningroomtables.com

Plakaty Humor


Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. u4prez.com

Stół okrągły czy prostokątny?

Fot. addodecor.com


Rozmiar i ustawienie stołu

Małe rodziny liczące do 3 osób zmieszczą się przy najmniejszych stołach kwadratowych o wymiarach 80 x 80 cm lub przy okrągłych o średnicy ok. 70 cm. Standardowe wielkości pozwalające wygodnie usadzić 4-6 osób to 120 na 80 cm w przypadku stołu prostokątnego lub 120 cm średnicy w przypadku stołu okrągłego, z ewentualnym poszerzeniem do owalu o długości 160-180 cm. Jeśli zwykliśmy wyprawiać przyjęcia na 12 osób, potrzeba będzie już blatu o rozmiarach co najmniej 120 x 240 cm albo węższego, ale dłuższego.
Planując ustawienie stołu w jadalni warto pamiętać, że za każdym krzesłem musi być co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni, aby dało się bez problemów wstać. Stół i postawione przy nim krzesła nie powinny też tarasować wejścia do pokoju, zaś przynajmniej z jednej strony powinno być na tyle przestrzeni, aby można było swobodnie przejść niosąc w ręku np. tacę, podczas gdy goście siedzą na odsuniętych krzesłach. Jeśli stół ma znaleźć się w kuchni, nie powinien ograniczać w żaden sposób poruszania się na linii trójkąta lodówka-zlewozmywak – płyta grzewcza.


Styl i dekoracje stołu

Od antycznych stołów z rzeźbionymi nogami i masywnymi ciężkimi blatami, poprzez minimalistyczne drewniane konstrukcje pasujące do każdego typu wnętrz a skończywszy na modernistycznych szklanych blatach zwieszonych na stalowej ramie – stylowe możliwości wyboru stołu są praktycznie niezliczone. Decydując się na konkretny model warto pamiętać, że nie musi on wtapiać się w całość wnętrza będąc kompletem do zestawu mebli. Stół może stanowić ciekawy, wyróżniający się akcent, choć oczywiście trzeba go wkomponować w klimat wnętrza i rozsądnie sparować z krzesłami czy ławami.
Jeśli chodzi o dekoracje stołu, to tradycyjne obrusy odchodzą już powoli w zapomnienie za wyjątkiem szczególnych, uroczystych okazji. Coraz częściej blat pozostaje nagi, ciesząc oczy estetyką drewna lub szkła, a pod talerze stawia się jedynie korkowe, materiałowe czy plastikowe podkładki o pasującej kolorystyce. Ciekawą alternatywą stołowych tesktyliów są wąskie bieżniki, które ładnie zdobią stół, nie przykrywając całości blatu i dają się także skomponować z serwetkami czy podkładkami.

Stół okrągły czy prostokątny?
Fot. -  http://decoart24.pl/stol-szklany-z-polkaStół okrągły czy prostokątny? 
Fot. - http://decoart24.pl/stolik-okragly-stoliki-meble-metaloplastyka 


Stół okrągły czy prostokątny?

Fot. - http://decoart24.pl/stolik-owal-stoliki-meble-metaloplastyka