Wczytuję dane...

MAGIA ORCHIDEI

średnia: 5.0  ocen: 5

Storczyki wywalczyły sobie w rodzinie kwiatów pozycję podobną do Rolls Royce’a na rynku aut. Eleganckie, luksusowe, perfekcyjne… na szczęście są finansowo dostępne dla większości z nas.

Orchidee to jedne z najbardziej wdzięcznych roślin doniczkowych, jeśli chodzi o zdobność i współgranie ze stylistyką wnętrza. Ich niezwykle kielichy same w sobie przypominają dzieła sztuki, zaś ciekawa gama kolorystyczna jest świetnym dopełnieniem mebli czy dekoracji domowych. A co najważniejsze, sama hodowla nie jest wcale trudna ani czasochłonna…
 

Dlaczego orchidee?

Zacznijmy od tego, że storczyków jest na świecie niesłychanie dużo – pisze się o 880 rodzajach i 22 tysiącach gatunków! Większość z nich to rośliny typowo dzikie, rosnące w dżungli i to nie tylko na ziemi, ale przede wszystkim wisząc na drzewach oraz oplatając skały. Orchidee, które kupujemy w kwiaciarniach to specjalnie wyhodowane hybrydy różnych gatunków, odpowiednio przystosowane do warunków panujących w naszych domach. Dobrze traktowana orchidea, będzie kwitnąć miesiącami i to nie jednorazowo, jak się często myśli, ale każdego roku, praktycznie bez ograniczeń czasowych. W efekcie, zimą, gdy męczy nas śnieg i szaruga, tropikalne kwiaty na stole mogą okazać się prawdziwym egzotycznym luksusem.

Delikatność kwiatów storczyków i ograniczona liczba liści sprawia, że nigdy nie stwarzają one nielubianego przez niektórych wrażenia domowej dżungli. Orchidee nie dominują we wnętrzach, akcentując jedynie przestrzenie i meble i wprowadzając subtelny akcent zieleni, która kojarzy się z elegancją i wyszukaniem.
 

Hodowla i pielęgnacja

Z jednej strony wielu ludzi niepotrzebnie boi się orchidei, myśląc że to rośliny kapryśne i wrażliwe. Z drugiej, częstym błędem jest traktowanie ich jak każdego innego domowego „kwiatka”. W rzeczywistości, pielęgnacja orchidei jest łatwa, o ile dobrze poznamy ich szczególne potrzeby. Pierwsza podstawowa sprawa to sposób zasadzenia, inny niż w przypadku tradycyjnych roślin. Storczyki nie rosną w glebie, a idealnie nie rosłyby nawet wcale w doniczkach, co widać często, gdy korzenie chętnie wydobywają się z naczynia na światło dzienne. Idealna kombinacja to transparentna plastikowa doniczka, która nie tylko ułatwia fotosyntezę, ale i umożliwia nam łatwą kontrolę stanu korzeni oraz specjalne mieszanki łączące np. korę, łupiny orzechów, keramzyt, skałę wulkaniczną mech czy wapno. Kupując dane podłoże należy upewnić się, że jest to optymalny wybór dla posiadanego gatunku storczyków. Ciekawą alternatywą jest także hodowla hydroponiczna ( oparta na specjalnym ceramicznym granulacie i wodzie).

Orchidee lubią okna wschodnie i zachodnie, ale w okresie letnim należy chronić je przed ewentualnym nadmiarem intensywnego słońca. Gdy nie ma wysokich zmian temperatury dobrze powodzi się im także na balkonach. Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być dość oszczędne – tak aby w doniczce było raczej sucho. W zależności od ciepła i poziomu wilgotności powietrza zaleca się nawadnianie co 3-14 dni. W okresie wzrostu powinno się także nawozić orchidee co kilka tygodni, korzystając ze specjalnie dedykowanych im sprayów, ale specjaliści podkreślają, że lepiej podawać mniej niż więcej.

Przesadzanie należy ograniczyć do absolutnego minimum.
 

Aranżacje ze storczykami

Orchidee lubią pomieszczenia o większej wilgotności powietrza i stąd bardzo dobrze powodzi się im w odpowiednio nasłonecznionych łazienkach. Delikatne białe czy różowe kwiaty wspaniale podkreślają wrażenie czystości i świeżości, stanowiąc idealną dekorację szafek łazienkowych czy parapetów.


Sztuczne Kwiaty idealne do domu i biura
Produkt dostępny!

Sztuczny storczyk - Orchidea - W doniczce - 25x55cm

Orchidea posiada kilka kwiatów w bladoróżowym kolorze, z ciemniejszymi środkami, a także mięsiste liście. Kompozycja jest uzupełniona lustrzanym pojemnikiem, w którym znajduje się kwiat.
114,90 PLN
Produkt dostępny!

Sztuczny storczyk - Orchidea - W doniczce - 33x56cm

Orchidea z gatunku Cymbidium o bladofioletowych kwiatach i słonecznych środkach umieszczona w matowej kremowej donicy. Kompozycja wykonana z najwyższej jakości materiałów co gwarantuje efekt naturalności. Wymiary: 33x56cm.
119,00 PLN
Produkt dostępny!

Storczyk sztuczny w doniczce - 21x58cm

Orchidea w doniczce z gatunku Vanda o ciemnoczerwonych kwiatach i nieco ciemniejszych środkach, umieszczona w szkliwionej czarnej doniczce o oryginalnym kształcie.
99,00 PLN

Magia orchidei - DecoArt24.pl 

Fot. houzbuzz.com
 

Storczyki są także wspaniałą ozdobą przedpokojów i sypialni, czyniąc domowe wnętrza bardziej atrakcyjnymi, zapraszającymi. Symboliczne znaczenie storczyków wiąże się z ideą spokoju, odpoczynku i radości życia, więc elegancka doniczka na komodzie może wspaniale zmiękczyć i odświeżyć przestrzeń.


Magia orchidei - DecoArt24.pl
 
Fot. decoist.com


Nie da się wszak ukryć, że najchętniej dajemy orchideom miejsce na piedestale, czyniąc z nich elegancką dekorację salonu. Całe kompozycje różnorodnych kolorów storczyków wyglądają pięknie w aranżacjach okiennych, ciesząc oczy zwłaszcza, gdy za szybą brakuje widoku. Równie wdzięcznym pomysłem jest ustawienie ich po środku stołu jadalnego, idealnie w oryginalnej wazie - dekoracja tak sprawdzi się nawet przy bardzo uroczystych okazjach i nie wymaga dodatkowych zdobników.

Orchidee bardzo dobrze komponują się z innymi naturalnymi dekoracjami typu kamienie czy muszle, które można nawet umieścić w przeźroczystych donicach tworząc egzotyczne kompozycje przywodzące na myśl mistyczną atmosferę Indonezji czy Tajlandii.

Bukiety z Suszu
Produkt dostępny!

Susz - Kompozycja z suszu - 90cm

Bukiet jest stojący, nie potrzebuje wazonu, ma wysokość 90 cm. Nie jest barwiony - kolory są naturalne. Stworzony został z pędów, liści oraz owoców.
39,00 PLN
Produkt dostępny!

Susz - Kompozycja z suszu - 30x25cm

Ta niezwykła kompozycja z suszu stworzona została z egzotycznych roślin, takich jak filipińska trawa, ale również rodzimych gatunków, np. winorośli.
24,00 PLN
Produkt dostępny!

Susz - Bukiet z suszu - 55cm

Bukiet suszonych egzotycznych roślin w naturalnych kolorach. W skład wchodzą m.in. coco nucifera, musa textilis, psidium guajava, aralia nudicalis. Wysokość około 55 cm.
29,00 PLN
Produkt dostępny!

Susz - Bukiet z suszu - 90cm

Wolnostojąca wiązanka egzotycznych roślin w naturalnych kolorach przewiązana sznurem z rafii . Wysokość 90 cm.
54,00 PLN
Produkt dostępny!

Susz - Bukiet - 75cm

Bukiet suszonych egzotycznych roślin w naturalnych kolorach. W skład wchodzą m.in. raphia farinifera, coco nucifera, livistona rotundifolia. Wysokość około 70-80cm.
35,00 PLN

Magia orchidei - DecoArt24.pl

Fot. knottinghillinteriors.com

Magia orchidei - DecoArt24.pl 

Fot. justaddiceorchids.com
Magia orchidei - DecoArt24.pl 

Fot. pinterest.com

 

Magia orchidei - DecoArt24.pl

Fot. seekayem.com


Magia orchidei - DecoArt24.pl 

Fot. starfishcottage.typepad.com


Magia orchidei - DecoArt24.pl 

Fot. houzz.com


 

Sztuczne orchidee

Ktoś zaś nie ma ochoty lub czasu na podlewanie i nawożenie, albo boryka się z alergiami, które wykluczają posiadanie roślin doniczkowych może zawsze sięgnąć po sztuczne storczyki. Stereotyp kiczowatych sztucznych kwiatów kojarzonych z cmentarzem dawno już odszedł z zapomnienie i dziś możemy się cieszyć realistycznie wyglądającymi orchideami w doniczkach, które na pewno „kwitnąć” będą cały rok, niezależnie od lokalizacji czy zielonej ręki gospodarza. Sztuczne storczyki w szerokiej gamie odcieni – od klasycznej bieli po tropikalne róże i fiolety, sprzedaje się w stylowych donicach i jest do gotowa dekoracja do każdego salonu czy sypialni, jak również wspaniały pomysł na prezent.


Magia orchidei - DecoArt24.pl Fot. - http://decoart24.pl/orchidea-w-doniczce-46x75cm

Świeczniki Metalowe - Niklowane
Produkt dostępny!

Świecznik - 17x84,5cm - Mosiądz niklowany

Piękny, wysoki świecznik wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Jest przeznaczony dla osób ceniących minimalizm. Może być umieszczony zarówno na podłodze jak i niskiej komodzie. Świecznik idealnie współgra ze smukłymi stołowymi świecami.
249,90 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - 9x29,5cm - Mosiądz niklowany

Elegancki świecznik o pięknych kształtach wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Sprawdzi się jako elegancka ozdoba restauracji czy hotelu.
49,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - 9x23cm - Mosiądz niklowany

Świecznik o pięknych kształtach wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Udekoruje zarówno nowoczesne i tradycyjne domowe wnętrze, jak również świetn
42,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - Niklowany - 12,5x35cm

Elegancki świecznik o klasycznym kształcie, wykonany w całości z mosiądzu niklowanego. Idealnie współgra ze smukłą stołową świecą i będzie doskonałym dopełnieniem wyjątkowo spędzonych chwil. Udekoruje zarówno nowoczesne i tradycyjne domowe wnętrze.
69,00 PLN
Produkt dostępny!

Świecznik - Mosiądz - x4, 18x14x21cm

Świecznik wykonany z wysokiej jakości mosiądzu niklowanego. Świecznik jest stabilny i przeznaczony na cztery świece, dzięki czemu uświetni i doda uroku każdemu ważnemu spotkaniu. Poprzez swoją oryginalną formę, doskonale sprawdzi się zarówno w tradycyjnym
99,90 PLN