NAJBARDZIEJ STYLOWE KRZESŁA DO JADALNI
Sercem jadalni jest bez wątpienia stół, który skupia na sobie większość uwagi, choćby z racji tego, co znajduje się na nim. Ale myli się ten, kto myśli, że stylowy, pięknie nakryty stół obroni się sam. Krzesła są bowiem elementem, z którym każdy z nas będzie miał najbliższą styczność i które dodają całej jadalni potrzebnego elementu zdobnego wykończenia lub, przeciwnie, ciekawego kontrastu. Inwestując w dobre krzesła, nie tylko zapewniamy sobie spokój na lata, ale także zapewniamy plecom domowników konieczną wygodę na co dzień, a całemu domowi element restauracyjnego szyku.
Swojska prostota
Jeśli nasza jadalnia tak naprawdę jest kątem do jedzenia w kuchni, trudno oczekiwać luksusowych krzeseł nieprzystających do realiów płyty grzewczej i lodówki. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się piękne meble z duszą, które nawiązują do stylu rustykalnego i mogą być wykończeniem nawet modernistycznej kuchni – eklektyzm jest wszak w czołówce wnętrzarskich trendów. Drewniane i proste, ale na swój sposób zdobne dzięki zagięciu ramy, plecionce w oparciu czy kunsztownemu siedzisku, takie swojskie krzesła są kolorystycznie i stylowo neutralne, a jednocześnie niezwykle ocieplające atmosferę i rodzinne. Co najciekawsze, taki stylowy zestaw jadalny można skomponować z mebli wyprzedażowych i komisowych, odpowiednio odnowionych i zakonserwowanych.
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat
Fot. 1 jutehome.com
Fot. Maisons du Monde
Krzesła nie do pary
Gorącym hitem współczesnych jadalni jest łączenie przy jednym stole różnych krzeseł. Naturalnie, te różnice powinny mieć ze sobą coś wspólnego, bo w przeciwnym razie grozi nam efekt graciarni. Najprostszy i najbardziej uniwersalny pomysł to zakup tego samego modelu krzesła w dwóch czy trzech różnych kolorach i ustawienie ich naprzemiennie. Taki wspaniały akcent kolorystyczny idealnie ożywi neutralną jadalnię. Można także mieszać modele pod warunkiem, że zachowamy pewną zgodność stylu i postawimy albo na stonowaną klasykę, albo na nowoczesną abstrakcyjność formy. Z kompozycjami warto trochę poeksperymentować, ale efekt może być naprawdę urzekający.
Fot. thelakesbyyoo.com
Fot. hgtv.com
Fot. houzz.com
Obraz na płótnie - Minnie Mouse (Retro)
Batman (The Riddlers) - Obraz na płótnie
Death Note Light and Ryuk - obraz na płótnie
Skórzany komfort
Niezawodną i ponadczasową koncepcją na krzesła jadalne jest połączenie prostej ramy i skórzanego obicia. Skóra jest nie tylko bardzo przyjemna w dotyku, praktyczna w czyszczeniu i trwała, ale przede wszystkim dodaje meblom naturalnej elegancji, a czasem wręcz szczypty luksusu. Skórzane mogą być przy tym nie tylko same siedziska, ale także oparcia, zaś nieograniczone praktycznie możliwości barwienia sztucznej i prawdziwej skóry sprawiają, że krzesła mogą stać się ciekawym kolorystycznym akcentem.
Fot. wesleymoon.com
Fot.lindaahman.se
Siedzenie luksusowe
Są oczywiście jadalnie, które wręcz proszą się o zdobne fotele, należące do najwyższej arystokracji wśród siedzeń. Ekskluzywny, bogaty wystrój pokoju wymaga odpowiedniego wykończenia – solidne, gabarytowe krzesła o miękkim obiciu obejmującym zarówno siedzisko, jaki i oparcie to prawdziwa kwintesencja stylu art deco. Komortowe fotele zapewniają poczucie ugoszczenia jak u króla, zaś dekoracyjna tapicerka wspaniale komponuje się z luksusowymi dywanami, zdobnymi obrusami czy zasłonami. W przypadku takiej kunsztownej aranżacji warto kupować krzesła w zestawie ze stołem, tak aby nogi były identyczne. Do stylu krzeseł można potem dobrać inne dekoracje jadalni – np. lustra wiszące, lampy czy wazony lub rzeźby. Pamiętajmy, że nawet ekskluzywna elegancja może mieć wiele twarzy – od prostego minimalizmu, przez konserwatywny szyk, a na błyszczącej ekstrawagancji skończywszy.
Fot. robesondesign.com
Fot. Siobhan Loates Design Ltd.
Fot. homendol.com
Transparentny design
Rzadziej spotykany pomysł to krzesła przezroczyste wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na zarysowania, a jednocześnie lekkiego i przyjemnego w dotyku. Takie krzesła mogą przybierać najróżniejsze kształty, ale zawsze najlepiej komponują się ze szklanym blatem stołu. Wspomniane zestawienie transparentnych powierzchni dodaje jadalni efektu jasności i lekkości i jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza do mniejszych pomieszczeń. Niewidzialne krzesła warto ozdobić kolorowymi poduszkami zgranymi z całością wystroju.
Fot. stacybassphotography.com
Fot. DKO Interiors
Nowoczesna lekkość
Do najnowszych trendów jadalnianych należą krzesła stojące nie tyle na nogach, co na wygiętej ramie. Taka konstrukcja jest niezwykle lekka i ciekawa wizualnie, a z odpowiednio prostym siedziskiem, wykonanym z tworzywa sztucznego lub skórzanego obicia, wspaniale odnajduje się w minimalistycznych wnętrzach. Plastikowe siedzenia są zresztą ogromnie popularne ze względu na intrygujące, modernistyczne wzornictwo oraz fenomenalne właściwości funkcjonalne – nie dają się łatwo zniszczyć, są całkowicie zmywalne, łatwe w przesuwaniu i przyjazne nawet dzieciom.
Fot. lindaahman.se
Fot. runecraft.com
Fot. home-designing.com
Stolik szklany - ½ mały
Stolik Szklany ½ - Dostępny w 5 Kolorach
Stolik metalowy z drewnianym - Dębowy blat