Wczytuję dane...

5 pomysłów, jak wprowadzić do wnętrz styl rustykalny

średnia: 5.0  ocen: 12
Autor: Decoart24.pl
Styl Rustykalny


5 pomysłów, jak wprowadzić do wnętrz styl rustykalny

Styl rustykalny nie przestaje kusić swoją przytulnością. Raczej niż zmieniać dom w wiejską chałupę projektanci sugerują jednak przemycanie do wnętrz pewnych charakterystycznych elementów.

Rustykalizm ma być antidotum na panującą w ostatnich sezonach fascynację modernizmem. Nie wszyscy czujemy się bowiem dobrze we wnętrzach zdominowanych minimalizmem, surowością formy i porządkiem absolutnym. Nawiązania do takich wartości jak tradycja, swojskość, komfort, beztroska w wystroju wnętrz oznaczają pewną dozę „luzu”, która ułatwia czucie się sobą we własnym domu. Odłożony na stół kubek czy przerzucona przez poręcz deka przestają razić, a stają się elementem przytulności.

Jak wprowadzić do domu elementy rustykalne zachowując współczesny styl?


Drewniana ściana

Żaden inny surowiec nie kojarzy się z rustykalizmem tak blisko jak drewno. Zwłaszcza to naturalne, w ciepłych, jasnych odcieniach, z widoczną strukturą słojów, stwarza owo pożądane wrażenie ciepła i naturalności. Myślimy o lesie, przyrodzie, tradycji, prostocie…

Drewniane mogą być więc podłogi i poszczególne meble, ale szczególnie dobrym trikiem na silny rustykalny akcent jest boazeria na ścianach. Utrzymana w sielskim stylu raczej niż miejskiej elegancji jest doskonałym tłem nawet dla nowoczesnych mebli! Szczególnie uroczo prezentuje się przy tym połączenie otwartych półek i desek na ścianie.


Styl rustykalny - Dekoracje do domu -  Blog decoart24.pl

1  www.ashleymontgomerydesign.com


Styl rustykalny decoart24.pl

2 www.ashleymontgomerydesign.com


Styl rustykalny decoart24.pl

3 @Emma Wallmén

Subtelne nawiązania

Czasem owe rustykalne akcenty mogą być bardzo delikatne, prawie nieuchwytne, a mimo to dają zamierzony efekt. Zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach taką rolę pełnią na przykład wszelkie odwołania do przyrody. Mowa o tapetach z przyrodniczymi motywami, zieleni doniczkowej czy suchych kompozycjach w wazonach. Stara drabina oparta o ścianę, pleciony kosz na podłodze czy choćby retro zabawki niby przypadkiem pozostawione na podłodze to subtelne nawiązania do romantycznej sielskości.


Styl rustykalny decoart24.pl

4   erikolsson.se


Styl rustykalny decoart24.pl

5  yanamol.com


Styl rustykalny decoart24.pl

6  www.onekingslane.com

Jeden stary mebel?

Jeszcze inny pomysł to wstawić do pozornie nowoczesnego pokoju jeden pojedynczy mebel z charakterem. Może być to antyk z garażowej wyprzedaży, szafka zbita z recyklowanej palety lub całkiem współczesny sprzęt sprytnie stylizowane na rustykalny – np. stolik do kawy z blatem z surowych bali. Inne pomysły obejmują skrzynię z wiekiem, bujany fotel, pieniek zamiast stolika nocnego czy wiklinową półeczkę. Jeśli tło jest odpowiednio uniwersalne, już jeden taki sprzęt wywoła całkiem duże stylowe zamieszanie!


Styl rustykalny decoart24.pl

www.revistaad.es


Styl rustykalny decoart24.pl

8 @Emma Wallmén


Styl rustykalny decoart24.pl

9  www.erikolsson.se

Przytulne tekstylia

Kolejny pomysł na rustykalną aurę we współczesnym domu to inwestycja w tekstylia, zwłaszcza te proste, kojarzące się z tradycją czy przyrodą. W nowoczesnych wnętrzach zazwyczaj staramy się unikać dywanów, zasłon, obrusów, itd. Jeśli postawimy na pomysł przeciwny i starannie dobierzemy materiałowe dodatki, łatwo zbliżymy się do idei rodzinnej sielanki. W tym kontekście szczególnie atrakcyjne są wzorzyste dywany, lniane serwety, plecione deki, lekkie firanki na okno. Kolory mogą być pastelowe i neutralne, ale mogą również uderzać w bardziej wyraziste, folkowe tony.


Styl rustykalny decoart24.pl

10  www.ekenstam.com


Styl rustykalny decoart24.pl

11  www.elmueble.com


Styl rustykalny decoart24.pl

12  www.elmueble.com

Dekoracje z lamusa

Najprostszą i najmniej zobowiązującą metodą na zaproszenie rustykalizmu do aranżacji są oczywiście dekoracje. Współczesne salony i sklepy internetowe oferują nam szeroką gamę drewniany wazonów, ceramicznych waz, tradycyjnych świeczników, tac i mis utrzymanych w stylu vintage, a także różnego rodzaju rzeźb, statuetek czy dekorów. Rustykalny charakter może mieć także obraz na ścianę odzwierciedlający to, za czym tęskni dusza: wieś, łąką, las, pole


Styl rustykalny decoart24.pl

13  ruemag.com


Styl rustykalny decoart24.pl

14  kelly-nutt.squarespace.com


Styl rustykalny decoart24.pl

15  www.elmueble.com