Wczytuję dane...

Popularne style ogrodowe

średnia: 5.0  ocen: 15
Autor: Decoart24.pl
Popularne style ogrodowe


Popularne style ogrodowe

Mało kto zadowala się dziś wysianiem trawnika i założeniem żywopłotu. Pragniemy, aby ogród był naszą prywatną oazą i oczekujemy od niego takich samych walorów estetycznych, jak od domowych wnętrz.

Z globalnym dostępem do inspiracji, roślin i materiałów, nasze aspiracje są jednak coraz wyższe. Nierzadko sięgamy więc po pomoc architektów zieleni, którzy pomagają założyć ogród marzeń, a nie wynikową przypadkowych zakupów w supermarkecie. Aby jednak skorzystać w pełni z pomocy eksperta, trzeba wiedzieć o czym tak naprawdę marzymy – który styl zagospodarowania zieleni odpowiada naszemu osobistemu poczuciu piękna i idealnych warunków do relaksu.

I choć „style ogrodowe” to pojęcie umowne obejmujące wiele zazębiających kategorii i możliwe do różnorakiej interpretacji, we współczesnym designie przebijają się jednak wyraźnie bardziej klarowne trendy.

Ogród miejski

Ogród miejski to koncepcja poniekąd wymuszona rzeczywistością, którą rozwinęliśmy jednak do perfekcji. Małe przydomowe ogródki przylegające do nowoczesnych rodzinnych domków i odbitych przez kalkę szeregowców proszą się bowiem o racjonalizm, minimalizm, ale także przynależną miastu elegancję. W efekcie ogrody miejskie zawierają stosunkowo mało zieleni, a za to więcej elementów nieożywionych – klombów, podestów, donic. Wszystko po to, aby móc zaaranżować przyjemną jadalnię pod gołym niebem przy minimum ogrodniczej pracy i maksymalnie długiej sezonowości. Wybieramy więc przede wszystkim gatunki zimozielone, wieloletnie i dające się estetycznie przycinać. Kolorystyka pozostaje głównie zielona z neutralnymi odcieniami betonu i drewna wokół – doskonałym dopełnieniem są nowoczesne meble z technorattanu.Ogród miejski - Blog decoart24.pl

1. źródło: acacia-gardens.co.uk

Popularne style ogrodowe - Blog decoart24.pl

2. źródło: carogardendesign.co.uk


Ogród wiejski

Ogród wiejski wbrew pozorom nie wyklucza miejskiej lokalizacji, choć ogólnie lepiej prezentuje się w kontekście tradycyjnej architektury. Zasadniczo wymaga nieco większej powierzchni, tak, aby dzięki nagromadzeniu gatunków dało się osiągnąć pożądany efekt botanicznego chaosu i nieposkromionej przyrody. W wiejskim ogrodzie zakładamy klasyczne podłużne zagony, które okalają całą posesję i często dopełniamy je wysepkami. Królują kwitnące rośliny, także jednoroczne gatunki, a im więcej kolorów tym lepiej. Wybieramy przy tym raczej gatunki właściwe dla danej strefy klimatycznej niż tropikalne okazy. Do takiego ogrodu wspaniale pasują pergole i altany, zwłaszcza porośnięte pnączami.

Ogród wiejski - Blog decoart24.pl

3. źródło: gardenia.net

Ogrody wiejskie - Blog, Inspiracje decoart24.pl

4. źródło: worldoffloweringplants.com

Ogród formalny

Ogród formalny to pojęcie zahaczające o nowoczesny ogród miejski i ogrody botaniczne zarazem. Dominującą regułą jest tutaj uporządkowanie i symetria. Zieleni jest dużo, ale jest ona okiełznana za pomocą podwyższonych zagonów i murków, a całość zaprojektowana jest w głębokim uwielbieniu dla geometrii. Sam wybór roślin jest dość rygorystyczny i podlega kryterium kolorystycznej zgodności. Szczególną popularnością cieszą się krzewy, które można przycinać na kształt kuli czy prostopadłościanów. Meble ogrodowe muszą naturalnie również odzwierciedlać ową geometryczną czystość.

Ogród formalny - Blog decoart24.pl

5. źródło:gardenia.net


Ogrody formalne - Blog, inspiracje decoart24.pl

6. źródło: Pinterest


Ogrod formalny blog decoart24.pl

7. źródło: hoerrschaudt.com

Ogród skalny

 

Ogród skalny to propozycja idealnie nadająca się do posesji o stromym kącie nachylenia terenu oraz niesprzyjających warunkach wodnych. Inspirowany górskim krajobrazem wykorzystuje kamienie oraz żwir do stworzenia kanwy, którą dopełnia się wytrzymałymi gatunkami sukulentów, rozchodników, wrzosów czy innych mało wymagających krzewinek. Jest to bardzo uroczy pomysł na zagospodarowanie terenu, niewymagający dużo pracy, ale jednocześnie utrudniający faktyczne korzystanie z ogrodu – pozostaje tylko podziwiać go z tarasu!

Ogród skalny - Blog decoart24.pl

8. źródło: gardenia.net


Ogrody skalne - Blog, Inspiracje decoart24.pl

9. źródło: leafandacre.co

Kwietniki, Stojaki na kwiaty, Donice
Produkt dostępny!

Stojak na kwiaty - Czarna doniczka ceramiczna na stojaku - 23x26cm

Doniczka ceramiczna w czarnym kolorze, umieszczona jest na metalowym, złotym stojaku. Osłonka jest w bardzo eleganckim stylu. Posiada prostą formę, dlatego też sprawdzi się zarówno w nowocześnie jak i tradycyjnie urządzonym domu.
169,00 PLN
Produkt dostępny!

Stojak na kwiaty - Czarna doniczka ceramiczna na stojaku - 18x21cm

Doniczka ceramiczna w czarnym kolorze, umieszczona jest na metalowym, złotym stojaku. Osłonka jest w bardzo eleganckim stylu. Posiada prostą formę, dlatego też sprawdzi się zarówno w nowocześnie jak i tradycyjnie urządzonym domu.
129,99 PLN

Ogród japoński

Ogród japoński jest hitem ostatnich lat odzwierciedlającym fascynację orientalizmem i kulturą kontemplacji. Poniekąd surrealistyczny, pasuje doskonale do nowoczesnej architektury i miejskiego środowiska, a mimo to oferuje rozkoszne poczucie spokoju, czasem wręcz nirwany. Sam design jest pełen harmonii, bardzo uporządkowany, ale zarazem fantazyjny – z ukwieconymi wiśniowymi drzewkami i czerwonymi klonami. Elementy wielce pożądane do oczka, kaskady i stawy, a także mostki, ławeczki i zaciszne altany w minimalistycznym stylu.

Ogród japoński - Inspiracje, blog decoart24.pl

10. źródło: homestolove.com.au

Ogród japonski - Blog, inspiracje decoart24.pl

11. źródło:  gardenia.net

Ogrody japońskie - Blog, inspiracje decoart24.pl

12. źródło: britannica.com